PRIEVIDZA. Členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Prievidza v uplynulých dňoch umiestnili v záhrade svojho sídla domček pre ježkov. Išlo o kúpený domček, ktorý zahrabali lístím.
Týmto krokom sa snažili upozorniť na to, že pomôcť prezimovať ježka môže každý.

„Stačí, že v našej záhrade necháme nepohrabaný tichý kút. Lístie a raždie necháme na kôpke a ježko si to udupe a postaví zimovisko, v ktorom bude hibernovať do jari,“ opísala jednoduchý spôsob vytvorenia miesta pre zimný spánok ježka ochranárka Silvia Suliková.
Ak ľudia chcú zvieratkám pomôcť ešte viac, môžu si kúpiť už vyrobené domčeky, tak ako to urobili prievidzskí ochranári.
Takýto ježí domček je izolovaný od vlhka a ježkovi zabezpečí teplo. Je vyrobený tak, aby spĺňal požiadavky zvieraťa. „V takomto ježom domčeku privedie ježko ľahšie na jar svoje mladé,“ ozrejmila Suliková.
Pomôže ochrániť úrodu
Mladá členka prievidzskej organizácie ochranárov Ela Sofia Vargicová zdôraznila, že ježko je veľmi užitočný živočích. „Živia sa larvami, malým hmyzom a čo je pre nás najdôležitejšie, živia sa vajíčkami slizniakov, ktorých je veľmi veľa a často nám ničia úrodu. Takže keď máte v záhrade ježka, vaša úroda je potom v bezpečí,“ vysvetlila Vargicová.
Vyvrátila tak mýty o tom, že ježkovia sa živia ovocím, ktoré si nosia na pichliačoch. Takto totiž ježkov vykresľujú mnohé rozprávkové knižky.
Mýty o ježkoch
Ďalší veľký mýtus je, že ježko ľúbi mlieko. On ho síce vypije, ale spôsobuje mu zažívacie ťažkosti. Ak chceme ježkovi na jeseň pomôcť, aby sa na zimu vykŕmil, môžeme mu zakúpiť špeciálne konzervy alebo krmivo pre ježkov.
„Pokiaľ takéto konzervy nemáme, postačia aj mačacie granuly či kapsičky,“ uviedla Suliková.
Ak chcete ježkovi zväčšiť teritórium a máte dobrých susedov, môžete si v záhrade umiestniť takzvanú diaľnicu pre ježkov.

„Ježko potrebuje prechádzať medzi záhradami. Veľké betónové ploty mu nevyhovujú. Ak chceme, aby migroval zo záhrady do záhrady, môžeme mu spraviť v plote prechod, ktorým ježko prechádza zo záhrady do záhrady,“ ukázala Suliková na menšiu dieru v plote, ktorú zabezpečili plastovým rámom. Takúto diaľnicu pre ježkov zakúpili v obchode. Jej umiestnením zabránia tomu, aby sa ježko zachytil o pletivo. Umiestnenie domčeka vo svojom areáli prievidzskí ochranári urobili v rámci projektu Príroda v meste Prievidza. Na jeho uskutočnenie získali dotáciu z participatívneho rozpočtu Prievidze.
Pôvodne ochranári chceli do svojich aktivít zapájať aj širokú verejnosť počas rôznych workshopov. Korona-kríza ale tieto plány pozmenila a v projekte musia pokračovať bez účasti verejnosti.