PRIEVIDZA. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny vykonalo v polovici mája dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb v Zariadení pre seniorov na Ulici Okáľa v Prievidzi. Počas neho zistili porušenia ústavy, zákona o sociálnych službách a vnútorných dokumentov a záväzkov z uzatvorených zmlúv o poskytovaní sociálnej služby. Informácie nám potvrdila hovorkyňa ministerstva práce Veronika Husárová.
Všetky zistenia ministerstvo spracovalo do protokolu o výsledku dohľadu nad poskytovaním sociálnych služieb. „Počas dohľadu sme zistili napríklad nedostatky pri ubytovaní klientov, nebolo dostatočne preukázané plnenie potrebných kvalifikačných predpokladov niektorých zamestnancov na vykonávanie pracovných odborných činností v oblasti sociálnych služieb, nebola splnená podmienka bezbariérovosti, poskytovateľ používal zábrany na lôžko, dochádzalo k nesprávnej manipulácii s klientom a podobne,“ priblížila Husárová.

Uložili opatrenia
Ministerstvo preto v zápisnici o prerokovaní protokolu uložilo štatutárnemu zástupcovi zariadenia viaceré povinnosti. Ide o prijatie opatrení, ktoré majú viesť k odstráneniu zistených nedostatkov. O riešení nedostatkov musí zariadenie informovať ministerstvo. Zariadenie taktiež musí určiť zamestnancov zodpovedných za zistené nedostatky. V neposlednom rade musí zariadenie uplatniť právnu zodpovednosť za zistené nedostatky voči zamestnancom zodpovedným za tieto nedostatky.
„Dostali sme protokol o kontrole, k nemu sme dodali naše námietky. Tých bolo 27, z toho 13 námietok nám bolo akceptovaných. Na základe ďalších zistení sme prijali 30 opatrení, ktoré zavádzame do praxe, a následne budeme posielať na ministerstvo správu o ich plnení,“ reagoval riaditeľ Zariadenia pre seniorov (ZpS) v Prievidzi Richard Fodor.
Kontrola z ministerstva podľa neho nepotvrdila týranie v ZpS, riaditeľ ZpS ešte v apríli tohto roka podal trestné oznámenie, ktorým sa polícia zaoberá. „Nechceme zľahčovať žiadne zo zistení. Samozrejme, sú tam i zistenia o formálnych nedostatkoch, ktoré nemajú dosah na poskytovanie kvality sociálnych služieb. Ale sú tam i také, ktoré majú dosah na poskytovanie služieb a ich kvalitu, preto sme v komunikácii s Asociáciou odborných pracovníkov sociálnych služieb,“ vyhlásil hovorca mesta Michal Ďureje. Z tejto komunikácie sa samospráva podľa neho rozhodla vykonať audit a supervízie v sociálnych službách. „Tieto veci z pohľadu odbornej autority by mali byť realitou v najbližších dňoch,“ doplnil.

Zistenia postúpili
Ministerstvo v rámci vecnej pôsobnosti postúpilo zistenia na ďalšie konania vecne príslušným inštitúciám, a to Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Trenčíne, Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne, Trenčianskemu samosprávnemu kraju ako registračnému miestu poskytovateľa. Zistenia postúpilo i zriaďovateľovi poskytovateľa, mestu Prievidza, na ďalšie konanie v rámci jeho vecnej pôsobnosti, dodala hovorkyňa.
„V každom jednom zariadení na Slovensku, a tým nechcem dehonestovať sociálnych pracovníkov, sú obdobné problémy. V každom jednom zariadení majú svoje problémy, lebo sa starajú o ľudí s rôznymi problémami. Tieto systémovo skutočne nie sú vyriešené a dotiahnuté do konca,“ skonštatoval Fodor.
Situáciou v prievidzskom ZpS sa zaoberajú i orgány činné v trestnom konaní, na ktoré sa okrem riaditeľa obrátili i ďalšie osoby. Rovnako tak komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, ktorá má výsledky svojej kontroly predložiť v najbližšom období.
Hovorkyňa ministerstva apelovala na na príbuzných či známych klientov zariadení sociálnych služieb. „Aby v prípade napríklad neprimeraného zaobchádzania zo strany zamestnancov zariadení sociálnych služieb neodkladne oznámili túto skutočnosť riaditeľovi, zriaďovateľovi, respektíve orgánom činným v trestnom konaní,“ uzavrela Veronika Husárová.