KANIANKA. Napriek tomu, že námestie v Kanianke obec nechala zrekonštruovať pre desiatimi rokmi, malo by sa dočkať ďalších úprav. Dôvodom sú nedostatky, ktoré sa postupom času objavili.
Starosta Ivor Husár vysvetlil, že od bývalého vedenia zdedili podpísanú zmluvu na revitalizáciu centrálnej zóny v obci.
„Projekt mal niekoľko etáp, niektoré sa podarili, iné menej. Pokračovali sme v tom, čo bývalé vedenie dohodlo a zazmluvnilo,“ povedal.
Námestie v súčasnosti podľa jeho slov vyzerá lepšie ako kedysi, no nie je ideálne. Po niekoľkých rokoch sa objavujú viaceré chyby aj poškodenia.
Ozvali sa aj hlasy, ktoré kritizujú nedostatočné odvodnenie námestia, použité materiály, či rozmiestnenie zelene.

Námestie sa rozpadá
„Najväčší problém sme mali od začiatku s fontánou, v ktorej zásobná nádrž, v ktorej sa má akumulovať voda, je menšia ako kapacita celej fontány. Každé prevádzkové prerušenie čerpania vody spôsobilo, že množstvo pitnej vody nám odtieklo do kanála. Po troch rokoch začal opadávať obklad fontány. Súdny znalec nám potvrdil, že bola vybudovaná neodborne a z nevhodného materiálu,“ vysvetlil starosta a doplnil, že námestie sa v súčasnosti pomaly rozpadáva.
Vedenie obce sa preto rozhodlo s ním niečo urobiť. Nechce ho však kompletne zrekonštruovať, pretože jeho revitalizácia pred rokmi stála veľa peňazí.
„V spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska - organizácia v Kanianke sme hľadali riešenie. Bola vyhlásená súťaž návrhov na rekonštrukciu námestia, ktorá by mala odstrániť chyby,“ priblížil Husár. Problémom sú napríklad schody z leštenej žuly, na ktorých sa ľudia šmýkajú a padajú. Vyriešiť bude treba bezbariérovosť, lebo cez mostíky, ktoré sú v súčasnosti na námestí, vozíčkar neprejde. Bude potrebné zabezpečiť prístup imobilných osôb na parkovisko a ďalšie úlohy.

Zapojili sa profesionáli aj amatér
V podmienkach výzvy bola napríklad debarierizácia, antivandal prevedenie, mobiliár, zvýraznené koridory pre cyklistov, zvýšenie parkovacích kapacít, viac zelene, oddychových zón a vodozádržné opatrenia.
Ľudia by mali mať umožnený prístup s nákupným vozíkom z priľahlej predajne potravín až na parkovisko.
Súťažné podmienky poslali na všetky stredné a vysoké školy v odbore stavebníctvo na Slovensku aj v Čechách. Zapojili sa profesionáli aj jeden študent. Vyhodnotenie ponúk prebiehalo na verejnom zhromaždení. Obyvatelia mali hodnotiť, nakoľko sa jednotlivým uchádzačom podarilo splniť stanovené podmienky.
„Nechceli sme, aby o novom vzhľade námestia rozhodoval starosta či zastupiteľstvo. Ale aby si ľudia sami povedali, ako by malo vyzerať a čo by na ňom chceli mať,“ vysvetlil Husár.
Bude na to potrebný veľký balík peňazí, ktorý teraz obec nemá, preto hľadá spôsob prefinancovania z eurofondov. Vedenie podalo prvý projekt orientovaný na vodozádržné opatrenia. Celé námestie chce riešiť na etapy.
V prvom kole vynovia parkovisko
Podľa starostu to nebude možné urobiť všetko naraz, lebo obec má aj iné potreby a obecné rozpočty sú v súčasnej situácii menšie ako inokedy. V prvej etape by sa mal zvýšiť počet parkovacích miest o dvanásť až pätnásť. Okrem toho, že parkovisko prejde úpravami a rozšírením, v niektorých častiach budú osadené zatrávňovacie dielce, cez ktoré bude voda vsakovať do pôdy.
„Chceli by sme následne vyriešiť aj problém s fontánou. Voda by sa mala zachytávať na námestí do zbernej nádoby, následne by sa prefiltrovala a používala vo fontáne,“ priblížil.
Časový plán zatiaľ nie je jasný, závisieť bude od toho, ako sa k projektu vyjadria zodpovedné inštitúcie. Známa nie je ani celková plánovaná výška investície.