KAMENEC POD VTÁČNIKOM. S nástupom chladnejších dní a najmä nocí začína väčšina ľudí v domácnosti prikurovať. Preto hasiči každoročne v tomto období vykonávajú preventívne protipožiarne kontroly.
Koncom septembra sa tak stalo aj v Kamenci pod Vtáčnikom.
Kontroly vykonával preventivár obce, ktorý je členom miestneho dobrovoľného hasičského zboru spolu so štyrmi ďalšími členmi zboru. Preventivár je na túto činnosť odborne vyškolený a zaškolil aj ostatných dobrovoľných hasičov.
„Preventivár si spíše zoznam subjektov, ktoré nespadajú pod štátny požiarny dozor. Zároveň vypracuje plán kontrol na obdobie piatich rokov, tak aby za päť rokov boli skontrolované všetky subjekty v obci zo zoznamu.
Po uplynutí piatich rokov sa ide zase odznovu,“ vysvetlil preventivár Kamenca pod Vtáčnikom Martin Dugovi.

Nedostatky riešia
Ak počas kontrol zistí nedostatky, spíše ich a následne ich oznámi a postúpi obci.
Tá na základe platnej legislatívy môže kontrolovanému subjektu uložiť opatrenia na odstránenie nedostatkov. Samospráva zároveň kontroluje plnenie týchto opatrení.
Počas návštev dobrovoľní hasiči okrem iného kontrolujú skladovanie horľavých látok, stav prístupových ciest k rozvodným zariadeniam elektrickej energie, plynu a vody, stav únikových ciest a ich označenia.
Dohliadajú tiež na vybavenie objektov hasiacimi prístrojmi a inými prostriedkami ochrany pred požiarmi.
Zároveň sa zaujímajú o umiestnenie a inštaláciu tepelných, elektrických elektrotepelných, plynových a iných spotrebičov, respektíve komínov.
Chcú najmä pomôcť
„Účel kontrol nie je o prísnych kontrolách, ale hlavne o osvete, poradenstve a informovanosti občanov kontrolovaných subjektov,“ zdôraznila predsedníčka Dobrovoľného hasičského zboru Kamenec pod Vtáčnikom Miriama Chrastinová.
Ľuďom pripomínajú najmä to, že netreba podceňovať oheň. Zdôrazňujú, že o komíny sa musia starať hlavne pred vykurovacím obdobím a obyvateľom prízvukujú najmä pravidelné čistenie komínov.
Okrem iného upozorňujú na horľavé predmety v blízkosti vykurovacích zariadení.
Stretávajú sa napríklad s tým, že ľudia majú na krboch či rímsach rôzne plastové sošky alebo ozdoby na krbových rímsach.

Kontroly sú ohlásené
„Podľa osemročných skúseností nášho preventivára obce sa v prvých rokoch najmä dôchodcovia kvôli podvodom a krádežiam stavali k preventívnym protipožiarnym kontrolám nedôverčivo.
Ale časom si ľudia zvykli a teraz nás už po vyhlásení termínu kontroly sami očakávajú,“ priblížila Chrastinová s tým, že celá kontrolná skupina je riadne označená jednotným hasičským oblečením so znakom dobrovoľného hasičského zboru a erbom obce.
Rôzne príčiny
Ako informovalo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne, najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je vyhorenie sadzí v komínovom telese.
„Na vznik požiaru v čase vykurovacieho obdobia vplýva najmä nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia a obsluha vykurovacích telies a zlý technický stav vykurovacích telies,“ konkretizovali hasiči.
Okrem toho v mnohých prípadoch ide o nedbalosť a neopatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavými látkami alebo so žeravým popolom.
Odporúčania hasičov
- skontrolovať stav vykurovacích telies ešte pred ich použitím,
- inštalovať vykurovacie telesá podľa návodu výrobcu,
- zabezpečovať pravidelné čistenie a kontrolu komínov,
- vykurovať správnym palivom, určeným výrobcom (spaľovaním domáceho odpadu, plastov a iných horľavých látok sa zvyšuje riziko vzniku požiaru a zároveň dochádza k znečisteniu ovzdušia),
- správne uskladňovať palivo (v tesnej blízkosti vykurovacích telies a krbov nesmú byť uložené žiadne horľavé látky),
- popol vysypávať len do nehorľavých nádob,
- venovať náležitú pozornosť dreveným, doma vyrobeným udiarňam,
- dodržiavať predpisy pre skladovanie a používanie horľavých látok určených na vykurovanie,
- dbať na to, aby neboli nechané v prevádzke a bez dozoru také spotrebiče, ktorých technické parametre a vyhotovenie vyžadujú trvalý dozor. (KR HaZZ TN)