PRIEVIDZA. Samospráva Prievidze má pokračovať v príprave a posudzovaní zámeru projektu výstavby budúceho zdroja tepla prostredníctvom Prievidzského tepelného hospodárstva (PTH). Odporučili jej to mestskí poslanci na svojom rokovaní koncom septembra. K budúcnosti vykurovania sa môžu vyjadriť i samotní obyvatelia.

"Mesto si uvedomuje, že téma budúcnosti vykurovania po roku 2023 sa dotýka mnohých jeho obyvateľov. I napriek obdobiu pandémie nového koronavírusu vytvára podmienky na prezentovanie ponúkaných riešení širokej verejnosti," informoval o tom ďalej vedúci kancelárie primátorky mesta Alojz Vlčko.
Na účel zodpovedania otázok a možnosti vyslovenia názorov obyvateľov, najmä odberateľov tepla z centrálneho zdroja, na ponúkané riešenia budúcnosti vykurovania mesto podľa neho zriadilo špeciálnu emailovú schránku teplo@prievidza.sk.
Prievidzská radnica plánovala zorganizovať aj verejné zhromaždenie, čo však pre opatrenia prijaté Úradom verejného zdravotníctva SR pre šírenie nového koronavírusu nebude v blízkom čase možné. "Pripravujeme preto v spolupráci s RTV Prievidza diskusiu vysielanú naživo na internete s interaktívnymi prvkami ako alternatívu verejného zhromaždenia. Rovnako pripravíme v spolupráci s regionálnou televíziou aj okrúhly stôl k téme budúcnosti vykurovania a spravodajské materiály na vysvetlenie súvisiacich problematík," priblížil Vlčko.
Svoje riešenie problematiky budúceho vykurovania Prievidze, Novák a Zemianskych Kostolian po ukončení výroby tepla z domáceho uhlia predstavili Slovenské elektrárne (SE) a PTH. PTH počíta s využitím areálu bane Cigeľ. Teplo chcú pre Prievidzu vyrábať i z biomasy či geotermálnej energie a sčasti z plynu od SE, prípadne vybudovať vlastný systém vykurovania pre Prievidzské tepelné hospodárstvo.
SE chcú riešiť dodávky tepla kombináciou biomasovej a plynovej kotolne podporenej malým motorom na výrobu elektriny na vlastnú spotrebu. Druhou etapou projektu SE by malo byť vytvorenie centra obehového hospodárstva. Oba projekty už posúdili aj experti Európskej investičnej banky.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!