HORNÁ NITRA. V uplynulých dňoch sa hovorilo aj o tom, že na úradoch verejného zdravotníctva je nedostatok pracovníkov, ktorí by dohľadávali kontakty pozitívnych ľudí. Prievidzský úrad takýto problém nemá. „Personálne obsadenie nám zatiaľ postačuje. Spravili sme organizačné zmeny, kde sme presunuli pracovníkov z iných oddelení, ktorí vypomáhajú na oddelení epidemiológie,“ uviedla regionálna hygienička Zuzana Tornóciová. Okrem toho prijali na dohodu ďalších pracovníkov. „Zatiaľ to zvládame,“ skonštatovala hygienička.
Napriek tomu, že dohľadávanie kontaktov zvládajú, pracovníci úradu sú mimoriadne vyťažení. „Je to pre nich enormná záťaž. Pracujú stále, aj soboty a nedele. Prácu si nosia domov,“ opísala náročné obdobie Tornócziová. Takto na úrade fungujú už od jari a situácia sa pravdepodobne bude zhoršovať. „A preto bude na zamestnancov ešte vyšší tlak. Ak bude počet pozitívnych ľudí rásť, budeme na úrade potrebovať ďalšie posily," načrtla hygienička.
Keďže úrad urobil organizačné zmeny, práca na niektorých oddeleniach stojí. „Agenda iných oddelení musí na vybavenie čakať. Koronavírus má prednosť," zhodnotila Tornócziová.

Prievidzský regionálny úrad verejného zdravotníctva v súčasnosti robí viac ako sto testov denne. Odbery vzoriek vykonávajú v mobilnom odbernom mieste pred bojnickou nemocnicou a po novom aj v odbernom mieste pred nemocnicou v Partizánskom.
Prácu hygienikov však komplikujú aj zle informovaní ľudia. „Chcela by som poprosiť a zdôrazniť, že na našom úrade nikoho nevyšetrujeme ani nenariaďujeme liečbu, ani nerobíme odbery. Na odber slúži mobilné odberové miesto pred nemocnicou. K nám do úradu by sa pacienti ani nemali dostať,“ načrtla Tornóciová na margo ľudí, ktorí sa na úrade dožadujú ošetrenia.
Ak pacient cíti príznaky alebo má na ochorenie podozrenie, musí kontaktovať svojho obvodného lekára. „Obvodný lekár má presné usmernenie, ako má postupovať. Či pacienta objedná na odber alebo mu nasadí inú liečbu. Takýto pacienti sa určite neposielajú na urgentný príjem do nemocnice ani ku nám,“ skonštatovala Tornócziová.

Ľudia však na úrad chodia aj preto, že sa svojmu lekárovi nevedia dovolať alebo sa k nemu nevedia dostať. „V takom prípade by som im odporúčala, aby telefonicky kontaktovali náš úrad alebo aby kontaktovali priamo Trenčiansky samosprávny kraj, že sa nemôžu dostať k odberu,“ odporučila Tornócziová.
Zdôraznila, aby tak ľudia robili až po tom, čo sa naozaj nevedia skontaktovať so svojim lekárom. Urobiť tak majú výlučne telefonicky alebo elektronicky a nie osobne.