PRIEVIDZA. Prievidzskí mestskí poslanci budú môcť riešiť problémy v meste na svojich rokovaniach aj počas diskusie. Nový bod vzišiel z doplnku k rokovaciemu poriadku, ktorý schválili na svojom rokovaní v pondelok (28. 9.). Okrem diskusie prináša i ďalšie zmeny.

"Najzásadnejším prínosom rokovacieho poriadku je to, že sa zaviedol bod diskusia poslancov a poslanecké podnety. Zároveň sa spresňuje o poslanecké právo na interpelácie, takže poslanci majú jasné pravidlá, kedy, kde, akým spôsobom majú dávať interpelácie a akým spôsobom budú vybavované," uviedol vedúci právnej kancelárie mesta Róbert Pietrik.
Branislav Gigac z klubu demokratickej opozície navrhol na rokovaní k predloženému rokovaciemu poriadku viacero zmien. Návrh klubu väčšina poslancov nepodporila.
"Chceli sme zachovať to, aby poslanecké kluby mali vyššie právomoci. Byť len formálne napísaný, že sa niekto združuje v poslaneckom klube, je jednoducho hlúposť. Poslanecké kluby by mali mať právomoc zasahovať aj do rokovania, mať právo na prestávku, právo predniesť záverečné stanoviská k bodom a toto sa dnes neakceptuje," tvrdí Gigac.
Vyzdvihol však, že prešiel návrh na to, aby diskusia pre poslancov a podnety boli naspäť zaradené do rokovacieho poriadku, čo navrhoval aj klub demokratickej opozície a neskôr aj primátorka Katarína Macháčková. "Aby diskusia poslancov bola tu na zastupiteľstve a nie potom na chodbách niekde inde," podotkol.
Kluby pri mestskom zastupiteľstve (MsZ) majú i nárok na prestávku na poradu. "Je to jedno z oprávnení poslaneckého klubu v nadväznosti na internú smernicu - štatút mesta, v rámci ktorého sa poslanecké kluby riešia. Každý predseda poslaneckého klubu má právo raz počas MsZ požiadať o prestávku a táto mu bude udelená v rozsahu desiatich minút. Každá ďalšia prestávka podlieha schváleniu MsZ," ozrejmil Pietrik. Gigac sa v tejto súvislosti podľa svojich slov obáva, že prestávku klubu nemusí väčšina v zastupiteľstve nakoniec schváliť.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!