Na začiatku štvrtohôr pokračoval posun kontinentov až do ich súčasnej podoby. Podnebie v pleistocéne sa výrazne zmenilo. Striedali sa obdobia zaľadnení s dobami medziľadovými. Vymenilo sa najmenej 20 cyklov glaciálov a interglaciálov.
Glaciály trvali 40- až 100--tisíc rokov, interglaciály boli výrazne kratšie, trvali
10- až 20-tisíc rokov. V chladných obdobiach prebiehala tvorba ľadovcov.
Počas zaľadnení došlo na kontinentoch k pohybu klimatických pásem, s ktorými súviseli i zmeny a presuny spoločenstiev rastlín a živočíchov.
Najvýraznejšou črtou kvartéru bola evolúcia rodu Homo a vývoj ľudskej spoločnosti. Rozvoj hominidov vyústil v Afrike druhom Homo habilis. Z neho sa vyvinul Homo erectus, ktorý opustil africký kontinent a rozšíril sa v Eurázii.
Najstaršie nálezy primitívneho Homo sapiens, staré 350-tisíc, rokov objavili v Maroku. Prvý objav pod-druhu Homo sapiens neanderthalensis pochádza z Nemecka z jaskyne v Neanderovom údolí.
Neandertálci žili v celej Európe, Ázii aj Afrike pred 230- až 30-tisíc rokmi. Nález poddruhu Homo sapiens sapiens pochádza z lokality Crô-Magnon vo Francúzsku. Telesná stavba kromaňoncov starých 34-tisíc rokov sa nelíši od dnešného človeka.
Pleistocén: vek človeka (1,8 milióna rokov – 10-tisíc rokov)
Pleistocén bol dynamickým útvarom, v ktorom sa periodicky striedali chladné a suché ľadové doby s teplými a vlhšími medziľadovými dobami. Zmeny podnebia mali vplyv na organizmy, ktoré sa prispôsobili novej klíme, migrovali do priaznivejších oblastí, alebo vyhynuli. Výrazné ochladenie nastúpilo v strednom pleistocéne.
V predpolí ľadovcov sa počas glaciálov rozprestierali pásma tundier porastené machmi, lišajníkmi, zakrpatenými vŕbami, brezami a dryádkami, ďalej boli pásma tájg s ihličnanmi a pásma trávnatých stepí. Faunu reprezentovali megacicavce – mamuty, nosorožce, soby, pižmone, bizóny, ktorým sa vyvinula dlhá srsť.
Z menších živočíchov to boli líšky, rosomáky, zajace, bobry a iné. Pri ústupe ľadovcov v interglaciáloch nastúpila vlhká teplejšia klíma, v ktorej sa šírila vegetácia s bujnejúcimi lesmi. Teplomilnú faunu zastupovali lesné slony, hrochy, nosorožce či dodnes žijúce srnce, daniele, diviaky a iné.
Osobitnú skupinu tvorili kone, zubry, jelene, vlci, ktoré sa dokázali prispôsobiť rovnako teplej i chladnej klíme, podobne ako skupina jaskynných levov, medveďov a hyen, ktorá však v závere pleistocénu vyhynula. Inteligentní hominidi pokračovali vo vývoji a s ich rozvojom na kontinentoch zmizli i veľké cicavce.
Slovensko v štvrtohorách
Fosílny materiál kvartérnych suchozemských stavovcov je osobitou ukážkou pestrosti vyhynutého života v najmladšom geologickom období.
K najvýznamnejším lokalitám patria Strekov, Nová Vieska, Senec, Trenčianske Bohuslavice, Dreveník i mnohé jaskyne; v Gánovciach bol objavený i výliatok a v Šali úlomok lebky Homo neanderthalensis.
Skameneliny najtypickejšieho pleistocénneho megacicavca mamuta srstnatého v podobe fragmentov končatín, stavcov, rebier, klov či zachovaných zubov boli objavené i na hornej Nitre spoločne so stovkami nálezov pracovných nástrojov neandertálcov, ktorí obývali re-gión v paleolite. V travertínoch a ich sypkých varietách v Prepoštskej jaskyni, Kostnici či Hradnej kope sa fosílie mamuta vyskytovali spoločne s kostrovými zvyškami leva jaskynného, nosorožca srstnatého, medveďa jaskynného, hyeny jaskynnej, jeleňa obrovského, zubra stepného či zástupcov vtákov, plazov, obojživelníkov a iných.
Veľmi dôležitými kvartérnymi skamenelinami sú drobné ulitníky, ktoré patria všeobecne k najlepšie zachovaným fosíliám tejto epochy.
Súťaž pre vás
Súťaže s Hornonitrianskym múzeom sa môže zúčastniť každý, podmienkou je správna odpoveď na otázku, doručená do desiatich dní písomnou cestou na adresu redakcie – Námestie slobody 22, Prievidza, 971 01, spolu s kupónom príslušného kola. Správne odpovede sa zaradia do zlosovania a z každého kola vylosovaný výherca získa vecné ceny. Mená výhercov uverejníme dve čísla po kole s otázkou. Všetky výhry odovzdá riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi priamo v múzeu.
Autor: Katarína Keratová, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi