HANDLOVÁ. Pred jedenástimi rokmi zomrelo pri výbuchu v handlovskej bani deväť baníkov a jedenásť banských záchranárov. Pietnou spomienkou si ich v Handlovej uctili predstavitelia vlády, samospráv, inštitúcii a verejnosť.
Predseda Národnej rady Boris Kollár vo svojom príhovore označil zosnulých baníkov a banských záchranárov za hrdinov. „Bojovali s ničivým živlom, odohrávajúcim sa hlboko pod zemským povrchom. Svoj boj však nestihli dokončiť," povedal Kollár.

Výzva pre súdy
Následne vyzval príslušné súdy, aby v tomto prípade vyslovili definitívny verdikt. Narážal na to, že kauzou výbuchu v handlovskom podzemí sa súdy zaoberajú od roku 2012. Vo februári tohto roku samosudca Okresného súdu v Prievidzi uznal trojicu obžalovaných za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia a uložil im niekoľkoročné tresty odňatia slobody, ako i zákaz činnosti v ich odboroch. Rozsudok nie je právoplatný, odvolali sa voči nemu obžalovaní a obhajca, takže súdy ešte kauzu výbuchu v handlovskej bani definitívne neuzatvorili.
„Dodnes nepadol rozsudok. Ľudia a rodiny na to čakajú. Urobil som verejnú výzvu smerom k súdom, aby konečne, po jedenástich rokoch, tento prípad uzavreli akýmkoľvek spôsobom. Aby sa pravda ukázala, aby ľudia mohli zavrieť knihu a uložiť ju na poličku,“ uviedol Kollár. Pripomenul, že čas hojí rany, ale tým, že prípad nie je uzavretý, tak pozostalí majú stále rany otvorené. „Doprajme tým rodinám pokoj, uzavrime to, povedzme, kto je za to vinný a nech má za to postih,“ vyzval Kollár.
Predseda vlády Igor Matovič vyjadril odhodlanie urobiť zo Slovenska právny štát. „Keď sa rodiny nedokážu ani po jedenástich rokoch domôcť spravodlivého rozsudku, tak treba na plné ústa povedať, že Slovensko nie je právny štát,“ uviedol Matovič s tým, že Slovensko je len atrapou právneho štátu. Podľa neho je teraz ich spoločnou úlohou urobiť všetko pre to, aby akýkoľvek páchateľ trestného skutku nečakal na spravodlivý rozsudok aj desaťročia. Dosiahnuť to chce súborom opatrení. „Pevne verím, že v priebehu roka až dvoch dokážeme dramaticky zrýchliť vynesenie rozsudkov nad takýmito páchateľmi trestných činov,“ skonštatoval Matovič.

Riešili transformáciu
Ani pri spomienke na zosnulých baníkov predstavitelia vlády a samospráv neobišli aktuálnu tému, ktorou je transformácia uhoľného regiónu hornej Nitry. Problematiku riešili po pietnom akte na mestskom úrade v Handlovej.
„Pýtali sme sa, ako to vnímajú miestni, hlavne baníci. Samozrejme, že niektorí sú srdciari a chcú len baňu ale väčšinou keby ľudia dostali inú náhradnú prácu tu v regióne, tak by s tým nemali problém,“ načrtol Kollár. Preto vláda musí v rámci transformácie ľuďom nahradiť prácu. Premiér podľa neho všetkých ubezpečil, že na tento proces sú vytvorené veľké finančné zdroje z Európskej únie.
Kompetentní hovorili aj o podnikateľských príležitostiach či o nových eurofondových projektoch. Primátorka Handlovej Silvia Grúberová skonštatovala, že predstavitelia vlády si uvedomujú, že horná Nitra v týchto časoch potrebuje pomoc. „Každý jeden z nich vyjadril veľkú podporu a pomoc nášmu regiónu, ktorý onedlho prejde transformáciou. Veľmi si to vážim,“ dodala Silvia Grúberová.
Tragický deň
Pred jedenástimi rokmi o 7:00 vypukol vo východnej šachte Bane Handlová v hĺbke 330 metrov požiar. Ako napísala kronikárka Jana Oswaldová v Kronike mesta Handlová, dispečer poslal k miestu deväť baníkov, ktorí sa dostali do blízkosti požiaru, ale nedokázali ho zahasiť.
O pol hodinu neskôr zavolali na likvidáciu požiaru 11 banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi. Tí sa o 8:30 pripojili k deviatim baníkom hasiacim požiar. Vtedy bolo pod zemou 20 ľudí. O 9:30 dispečer Bane Handlová naposledy telefonicky hovoril s veliteľom dvoch záchranárskych čiat, ktoré v jednej zo starších banských chodieb hasili požiar vzniknuvší oxidáciou uhlia. Krátko po tom sa spojenie so záchranárom prerušilo.
V prvých minútach nikto netušil, že to spôsobil mohutný výbuch banských plynov. Pod zemou vyhasli životy 20 baníkov, ďalší deviati baníci utrpeli zranenia. Išlo o najväčšiu tragédiu v dejinách slovenského baníctva.
Vláda v októbri v roku 2010 pridala nový Pamätný deň Slovenskej republiky, a to Deň obetí banských nešťastí. Stal sa ním práve 10. august. V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území.