PRIEVIDZA. Obyčajné drevo premenili šikovné ruky ľudí z Občianskeho združenia FanNecpaly na kolky s folklórnym motívom. Necpalské kolky sú voľne prístupné na starej necpalskej ceste v Prievidzi. Hrajú sa tak, že hráč sa postaví za vyznačenú čiaru. Uchopí guľu priviazanú reťazou o strom. Kolky zhadzuje tým, že guľu na nich spustí oblúkom.

S nápadom sa iniciátorka Kvetoslava Ďurčová zo združenia FanNecpaly pohrávala už dlhšie. Terajšiu dobu, keď ľudia počas leta trávia viac času doma, považovala za vhodný čas na uskutočnenie myšlienky. „Ľudia hľadajú možnosti domácej zábavy. Prišlo mi to ako vhodná atrakcia na našej starej ceste,“ vysvetlila.
Výroby kolkov sa zhostila partia, ktorá vytvorila aj ostatné atrakcie v danej lokalite. „Marián Chlpek vysústružil základ kolkov. Ja spolu s Bohušom a Marianou Vaňovcami sme to namaľovali. Dokopy to trvalo možno tri dni,“ poukázala Ďurčová na to, že nešlo o náročný proces. Podľa nej je treba mať len chuť do práce a potrebné nástroje.
Už na prvý pohľad si okoloidúci všimnú, že nejde o obyčajné drevené kolky. „Keďže sme na hornej Nitre, tak sme ich obliekli do hornonitrianskeho kroja. Majú biele blúzky, modré lajblíky a sukienky z modrotlače,“ ozrejmila.
Okrem toho majú aj svoje mená. Autori ich nazvali klasickými slovenskými menami. „Pokiaľ sa niektorej niečo stane, tak vieme, ktorá to bola. Predsa len, je to drevo. Udieraním sa môže poškodiť,“ povedala Ďurčová.

Ľudia môžu triafať do ôsmych dievčat a jedného chlapca, ktorý je v strede. „V prostriedku by mala byť jedna kolka, ktorá je iná. Je to kvôli bodovaniu,“ vysvetlila Ďurčová.
Zároveň však zdôraznila, že každá partia si môže vymyslieť svoje vlastné pravidlá hry. Dôležité je, aby dávali pozor na guľu. Tá sa nesmie vrhať na kolky priamo, aby ich nepoškodila. „Je dobré, keď rodičia na deti dohliadajú. Guľa ma aj svoju váhu a treba dať pozor, aby si deti neublížili,“ dodala Kvetka Ďurčová.