HORNÁ NITRA. V uplynulých dňoch opäť vzrástol počet potvrdených prípadov koronavírusu v prievidzskom okrese. Hygienici a zdravotníci preto žiadajú ľudí, aby dôsledne dodržiavali nariadené opatrenia, najmä karanténu. Tú nedávno porušil mladý muž z prievidzského okresu.

„Na linku 158 sme prijali oznámenie, že na konci obce Liešťany spadol motorkár. Muža sme podrobili dychovej skúške s výsledkom merania 2,6 promile alkoholu v dychu. Vec je v štádiu objasňovania,“ načrtla udalosť policajná hovorkyňa Danka Adámiková.
Mužovi prišli na pomoc zdravotní záchranári. Tí ho našli v motorkárskej prilbe spadnutého pri motorke. V čase ich zásahu muž chrčivo dýchal. Záchranári mu preto spriechodnili dýchacie cesty a jeho dýchanie sa tak zlepšilo.
„Nejaké väčšie známky vonkajšieho poranenia neboli evidentné, muž nekrvácal. Ale vzhľadom na to, že pri ňom bola motorka, záchranári predpokladali pád na motorke,“ priblížil námestník liečebno-preventívnej starostlivosti bojnickej nemocnice Milan Henčel.
Mali potvrdený koronavírus
Muža preto posádka zdravotnej záchrannej služby priviezla na urgentný príjem do bojnickej nemocnice.
„U pacienta pod vplyvom alkoholu boli urobené základné vyšetrenia. Kompletnú ošetrovateľskú starostlivosť pacient odmietol. Rovnako odmietol aj hospitalizáciu,“ ozrejmil Henčel.
Muž tak odišiel do domácej starostlivosti. Následne nemocnicu kontaktoval regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Dotyčný pacient mal nariadenú karanténu, ktorú pravdepodobne porušil,“ načrtol námestník.
To potvrdila aj riaditeľka prievidzského regionálneho úradu verejného zdravotníctva Zuzana Tornócziová. „Spomínaný pán bol v karanténe. Vedel, že je pozitívny, a predsa karanténu porušil,“ skonštatovala hygienička.
Dostane trest
Keďže nerešpektoval nariadené opatrenie, neminie ho trest. „Bude mu musieť byť udelená sankcia, určite v tej najvyššej miere. Zvažujeme aj podanie trestného oznámenia,“ uviedla Tornócziová.

Nemocnica preto musela urobiť opatrenia a pretestovať zamestnancov, ktorí boli s pacientom v priamom kontakte. „Výsledky boli negatívne,“ podotkol Henčel. Okrem zdravotníkov v nemocnici museli na koronavírus otestovať aj zdravotných záchranárov a zasahujúcich policajtov.
Nezodpovednosť ľudí
Karanténa sa totiž ľuďom nariaďuje vždy zo závažných dôvodov. Je to najmä vtedy, keď je človek pozitívny a môže medzi ostatných šíriť nákazlivú chorobu. „Nie je to zo srandy,“ zdôraznila.
Podľa Henčela sa nájdu ľudia, ktorí sú voči svojmu okoliu nezodpovední. Niektorí ľudia sú starší, iní majú narušené prirodzené ochranné mechanizmy. Sú to teda rizikové skupiny. „Keď už viem o svojej diagnóze, mal by som chrániť svoje okolie, keď už nechránim seba,“ dodal Milan Henčel.