HORNÁ NITRA. Podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej položili ľudia z nášho regiónu dobrý základ transformácie hornej Nitry. Navrhli projekty, pracovali v pracovných skupinách a stretávali sa. Do procesu, kedy sa postupne skončí ťažba uhlia a ľudia si budú musieť nájsť novú prácu sa podľa nej musí viac zapojiť aj vláda. Uviedla to počas svojej návštevy v Prievidzi.
„Celému projektu sa na vláde v zásade venoval jeden a pol človeka. Takýto obrovský projekt takýmto spôsobom jednoducho nemôžete uskutočniť,“ uviedla Remišová. Nové ministerstvo chce dať transformácii hornej Nitry väčšiu vážnosť a venovať mu plnú podporu.

Balík peňazí
Vláda nedávno vyrokovala balík peňazí v objeme 430 miliónov eur. Tie môžu byť použité aj vo fonde spravodlivej transformácie. „Tieto peniaze chceme použiť na dobré projekty, ktoré by mali pomôcť práve regiónom, ktoré prechádzajú ťažkou transformáciou. To znamená aj na projekty pre hornú Nitru,“ načrtla Remišová. Vyčlenená suma ešte musí prejsť schvaľovaním v Európskom parlamente, až potom bude konečná.
Následne ministerstvo postupne plánuje uskutočniť jednotlivé projekty. „Najväčší problém je mať zmysluplné a dobre pripravené projekty,“ narážala ministerka na kvalitu projektových zámerov, ktoré boli doteraz prezentované. Majú totiž svoje nedostatky, pre ktoré by v budúcnosti nemuseli získať dotácie.
Na nedostatočnú kvalitu projektových zámerov počas tvorby Akčného plánu hornej Nitry upozornili už viacerí zainteresovaní aj v minulosti. Projekty, ktoré už žiadatelia dávnejšie predložili, ovplyvnil chaos, neskôr sa výber stopol a žiadatelia nedostali ani spätnú väzbu, priznala primátorka Prievidze Katarína Macháčková. "Kvalita projektov nie je veľmi dobrá. V súčasnosti sa na kraji a v meste pripravuje tím, ktorý bude podporný a bude pomáhať pri príprave projektov," ozrejmila.
Predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry Vojtech Čičmanec upozornil, že do Akčného plánu sa zbierali projektové zámery, nie hotové projekty. „Momentálne podporná skupina Jaspers posudzovala sedem projektových zámerov. Musíme ich dopracovať do takej podoby, aby sme na ne mohli reálne čerpať peňažné prostriedky,“ skonštatoval Čičmanec.

Pribudne centrum pomoci
Ministerstvo má preto záujem vytvoriť podporné centrum pomoci pre transformáciu. „Chceme vytvoriť centrum pomoci tu v regióne, a to z dôvodu, aby sme mali svoju ruku, ktorá by prenášala vznikajúce problémy k nám a naopak, aby sme ich my 'lídrovali'. Zároveň by sme do tohto regiónu prenášali myšlienky a projekty, ktoré máme a dajú sa nejakým spôsobom uskutočniť," uviedol štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Vladimír Ledecký.
Rezort chce, aby bol výhľadovo v každom okrese podporný tím pre eurofondové projekty, špeciálne pre hornú Nitru, avizovala Remišová. „Chceme pomôcť ľuďom v regióne projekty dobre pripraviť, aby sme ich následne mohli v budúcom programovom období uskutočniť,“ skonštatovala.

Takýto zámer ľudia v regióne vítajú. Podľa primátorky Handlovej Silvie Grúberovej by bolo vhodné, ak by v regióne bola akási predĺžená ruka ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Myslí si, žeby to pomohlo k plynulejšiemu čerpaniu prostriedkov.
Grúberová zároveň vyzdvihla podobný projekt, ktorý pripravuje Trenčiansky samosprávny kraj. V rámci neho by mali ľuďom v regióne pomáhať projektoví manažéri. „Títo ľudia dokážu pomôcť žiadateľom pri príprave žiadosti a predpokladám že aj pri koordinovaní samotnej žiadosti. Najmä pre iné sektory,“ dodala primátorka.