ČAVOJ. Cez posledný júlový víkend sa v Čavoji konalo každoročné stretnutie priaznivcov terénnych vozidiel. K miestu stretnutia vedie aj cesta, ktorá prechádza cez Prírodnú rezerváciu Temešská skala, ktorá je v piatom stupni ochrany.
Do tohto územia je zakázaný vjazd všetkým motorovým vozidlám. Policajti spolu s pracovníkmi štátnej ochrany prírody preto na mieste vykonali kontrolu.
Ako informovala Danka Adámiková, hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne, v piatok popoludní traja vodiči porušili daný zákaz.
„Prešli okolo značky označujúcej Prírodnú rezerváciu Temešská skala a dopravnej značky zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel a pokračovali v ceste, ktorá vedie naprieč prírodnou chránenou rezerváciou Temešská skala,“ opísala Adámiková.
Problémom bolo, že kontrolované osoby nemali rozhodnutie, ktoré by ich oprávňovalo na vstup do ochranného pásma.
Jedným zo zadržaných ľudí bol aj vodič obecného hasičského auta. „Organizátori podujatia nás požiadali, či by sme im z obce mohli poskytnúť hasičov, ktorí by tam mali stálu službu počas akcie, teda od piatku do nedele,“ vysvetlila potrebu dobrovoľných hasičov starostka Čavoja Anna Gulášová. Preto sa s hasičmi dohodla a na miesto ich poslala.

Mali súhlas
Vedela, že s vozidlom budú musieť prejsť cez ochranné pásmo, no argumentovala, že organizátori mali súhlas na prejazd. „Od štátnych lesov mali povolenie na prejazd organizátori a záchranná a požiarna služba,“ načrtla starostka.
Hovorca Lesov Slovenskej republiky potvrdil, že súhlasné stanovisko vydali. „Išlo o povolenie pre Offroad klub Prievidza na úsek lesnej cesty Chvojnica – Ovsiar, čiže mimo chránených území.
Na vjazd na chránené územie je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody,“ vysvetlil Pavel Machava, hovorca Lesov SR.
Starostka sa nevyjadrovala k ostatným vodičom, ktorí zákaz porušili. Podľa nej však dobrovoľných hasičov mali nechať prejsť. „Je to postavené na hlavu. Pokiaľ požiadame úrad o stanovisko alebo rozhodnutie a oni ho vydajú, nemyslím si, žeby sme to mali spochybňovať,“ skonštatovala Gulášová.

Rozhodnutie vydáva okresný úrad
Policajti zdôraznili, že rozhodnutie na vstup do lesa v piatom stupni ochrany môže vydať len okresný úrad v sídle kraja. Zároveň tak môže urobiť len v prísne vymedzených dôvodoch.
Keďže vodič hasičského vozidla takéto rozhodnutie nemal, polícia ho zadržala „Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva policajného zbotu v Prievidzi začal trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Predmetná vec je v štádiu dokumentovania ako aj preverovania, nakoľko sa v kontrolovanom hasičskom aute nachádzali aj iné osoby okrem hasičov,“ uzavrela Adámiková.

Môžu dostať mastné pokuty
Zákona o ochrane prírody a krajiny zakazuje jazdiť a stáť s motorovým vozidlom, motorkou či štvorkolkou v druhom a vyššom stupni ochrany.
„Akékoľvek jazdenie motorovými vozidlami v chránených územiach od druhého stupňa ochrany bez právneho dôvodu je v súčasnosti nezákonné. Porušenie tohto zákazu môže byť vzhľadom na závažnosť konania sankcionované ako priestupok podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, alebo ako trestný čin podľa trestného zákona. Za priestupok môže previnilec – fyzická osoba dostať pokutu do zhruba 3320 eur, právnická osoba až do takmer 10-tisíc eur,“ informovala Monika Szabó z Ministerstva životného prostredia.
Podotkla, že vjazd a státie motorových vozidiel upravujú aj iné zákony, napríklad zákon o lesoch alebo zákon o poľovníctve, ktoré sú v gescii rezortu pôdohospodárstva.
Na dodržiavanie envirolegislatívy dohliadajú strážcovia prírody, sankcie môžu uložiť pracovníci okresných úradov, inšpektori z inšpekcie životného prostredia a policajti.