PRIEVIDZA. V uplynulých dňoch pribudla novinka do včelej záhrady neďaleko centra Prievidze. Školský úľ je novou výukovou pomôckou pre deti, ktoré včeliu záhradu navštevujú. Ide o presklený úľ, cez ktorý môžu záujemcovia sledovať prácu včiel.
„Hlavným cieľom pres-kleného úľa je priblížiť život včiel deťom, ktoré majú voči včelám väčší rešpekt, keď otvoríme klasický úľ. Takto sa minimalizuje nebezpečenstvo kontaktu,“ priblížila Katarína Minichová, členka Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Prievidza.
Pod odnímateľnými stenami je sklo
Úľ je navonok na nerozoznanie od klasického. Jeho drevené obloženie sa však dá z troch stráň odňať a zostanú tam len sklenené steny.
Návštevníci záhrady tak uvidia včelie plásty, tak ako si ich včely zvyknú vystavať vo voľnej prírode, kde im nepomáhajú včelári.
„Musia si zabezpečiť potravu, vodu a peľ. Plásty okrem úložiska slúžia aj pre mladé včielky,“ načrtla Minichová.

Odchytený divoký roj
Včelia rodinka, ktorá je osadená v školskom úli, má svoj príbeh. Sú to včielky, ktoré sa vyrojili z prievidzskej mestskej včelej záhrady a usadili sa neďaleko pôvodného úľa. Takýto divý roj vzniká počas rojenia.
Ide o obdobie, keď stará včelia matka s časťou včiel opustí úľ a prenecháva ho novej matke. Starý roj si nájde dočasné útočisko, neďaleko pôvodného úľa.
„V našom prípade je to druhá až tretia záhrada od nás. Vtedy nás susedia ohlásia,“ povedala Minichová.
Keďže ochranárka vedela, že daný roj pochádza z ich úľa, rozhodla sa ho odchytiť. Z takého roja vznikajú odložence, z ktorých včelári vedia vytvoriť nové včelie rodiny. Spomínaný roj teda onedlho po odchyte našiel svoj nový domov v presklenom úli.

Prírodná stavba
Na jeho vrchu umiestnili včelári pník, ktorý potreli včelím voskom. Následne si tam včely urobili svoju stavbu, ktorá je vytvorená panenským voskom. Za niekoľko dní sa rýchlo rozrástla a stavba napreduje stále ďalej. Včelári teraz dúfajú, že tento včelí roj sa im v sklenenom úli podarí prezimovať a od jari zase bude slúžiť ako výuková pomôcka.
Novinkou v prievidzskej mestskej včelej záhrade je aj takzvaný apidomec. Ide o drevený domček, v ktorom sú umiestnené včelie úle. Priamo na úľoch je vytvorené ležanie, kde si môžu ľah-núť dvaja ľudia.
Vyzerá to tak, že človek leží na úľoch a v nich lieta približne 150-tisíc včiel. Tie sú však len v úľoch a nelietajú okolo ľudí.
Takáto terapia má priaznivé účinky na dýchacie problémy, problémy pohybového ústrojenstva a pozitívne vplýva aj na ľudí s autizmom.