PRIEVIDZA. Úsmevy aj mračenie sa môžeme vidieť na tvárach detí, ktoré prechádzajú po pocitovom chodníku. Ten je totiž tvorený rôznymi materiálmi, ktoré sú na dotyk príjemné aj trochu bolestivé.
Takýto senzorický chodník v uplynulých dňoch pribudol na starej ceste v prievidzskej mestskej časti Necpaly.

Dlhý je deväť metrov a široký sedemdesiatpäť centimetrov. Každý meter tvorí iný materiál. Šišky, štrk rôznych frakcií, špicaté kamene, okrúhle kamene či vymoržované kukuričné šúľky.
„Chceli sme zatraktívniť tento priestor, pretože je veľmi často využívaný mamičkami s deťmi, mladými ľuďmi aj seniormi. Myslím, že takúto možnosť relaxácie uvítajú,“ vysvetlila aktivistka z Necpál a mestská poslankyňa Kvetoslava Ďurčová.
Podľa nej by si pocitový chodník dokázal vytvoriť ktokoľvek, pretože to nie je náročné. Najskôr si musia určiť, či chcú chodník rovný, zatočený alebo iného ľubovoľného tvaru a veľkosti. Potom treba premyslieť hĺbku výkopu, spevnené okraje, ochrannú vrstvu proti prerastaniu trávy a napokon materiály do jednotlivých sekcií. Následne stačí už len zohnať materiál a ochotné pracovité ruky.
Treba len chuť do práce
„Tento chodník sme vybudovali za dva dni. Jeden deň dvaja ľudia a druhý deň štyria ľudia,“ priblížila časovú nenáročnosť prác Ďurčová.
Materiál v hodnote približne sto eur zafinancovali z operatívnej potreby výboru volebného obvodu číslo jeden a zvyšok poskytli z vlastných zdrojov dobrovoľníci.
Účinky senzorického chodníka je najlepšie vyskúšať na vlastných nohách. Povrchy použitých materiálov majú rôznu štruktúru. „Veľmi dobre to pôsobí na nervové zakončenia, ktoré máme na chodidlách,“ načrtla Ďurčová.
Chodenie naboso po rôznych materiáloch môže podporiť krvný obeh a posilniť imunitný systém.
„Šišky sú náročné, ale kukuričné šúľky sú dobré,“ zhodnotila príjemnosť materiálov trojročná Vikinka. Po chodníku chodí rada a ako povedala, nožičky ju pri tom nebolia. „Je to veľmi dobré, super vec. Chodník aj kresby. Je tu pokoj, nechodia tu žiadne autá,“ pochvaľovala okoloidúca Prievidžanka ostatné možnosti, ktoré stará necpalská cesta ponúka.

Viacero atrakcií
Dobrovoľníci tam totiž vytvorili početný vozový park pre malé deti. Zachovalé odrážadlá, bicykle, kočíky aj tatrovky darovali rodičia detí, ktoré vyrástli a už ich nepoužívajú. Na tom všetkom sa môžu bez poplatku deti odviezť, pohrať. Jediné, o čo ich aktívni Necpalčania prosia, je to, aby hračky nepoškodzovali a keď sa s nimi dohrajú, aby ich vrátili na miesto.
Na bývalej ceste sú nakreslené aj skákacie škôlky v tvare lienky, ryby či mačky, dve bludiská či šachovnica. K hracím plochám ako človeče, nehnevaj sa alebo dáma autori projektu vyrobili aj figúrky, ktoré sú na mieste voľne dostupné.