Letná súťaž s Hornonitrianskym múzeom: Z geologického archívu Zeme

Pradávne dejiny modrej planéty sú zapísané v horninách a skamenelinách organizmov. Tie vytvárajú geologický archív Zeme, ktorý rozpráva o udalostiach odohrávajúcich sa pred miliardami rokov, ale i o tých, ktoré sa odohrali celkom nedávno. V druhom pokračovaní sa vydáme na cestu do staroveku Zeme – do prvohôr, ktoré boli érou explózie bezstavovcov, prarýb, obojživelníkov a prvej suchozemskej flóry. Trvali od 543 do 245 miliónov rokov a delia sa na šesť periód: kambrium, ordovik, silúr, devón (staršie prvohory) a karbón, perm (mladšie prvohory).

Trilobity obývali prvohorné moria celých 300 miliónov rokov.Trilobity obývali prvohorné moria celých 300 miliónov rokov. (Zdroj: HNM v Prievidzi)

Staršie prvohory sa začali krátko po rozdelení starohornej Pannotie na prakontinenty –Gondwana (dnešná Čína, India, Antarktída, Austrália, Afrika, Južná Amerika), Laurentia (Severná Amerika) a menšie pevninské bloky Sibéria, Baltika (severná Ázia, Európa) a Avalonia (Británia, Írsko). Svetový oceán pokrýval až 85 % zemského povrchu. Kolízie kontinentov sprevádzali vrásnenia so vznikom kaledónskych horstiev. Klíma bola teplá, ale koncom ordoviku došlo k ochladeniu a kontinentálnemu zaľadneniu Gondwany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kambrium: vek explózie života (543 – 490 miliónov rokov)

V plytkých kambrických moriach došlo k explozívnemu rozvoju všetkých dnes známych kmeňov bezstavovcov. Medzi živočíchmi dominovala mäkkotelová fauna. Množstvo malých organizmov spoločne nazývaných planktón boli zdrojom potravy pre nové skupiny živočíchov s pevnými schránkami chrániacimi ich mäkké telá. K najstarším zástupcom patrili archeocyáty, konulárie, článkonožce, koraly, hubky, mäkkýše, ramenonožce a iné. Najrozšírenejšie opancierované trilobity s vyvinutou schopnosťou videnia tvorili až 60 % kambrickej fauny. V závere obdobia sa objavili primitívne stavovce podobné rybám – bezčeľustnatce s vnútornou chrupavkovou kostrou. Rastlinstvo reprezentovali len morské riasy a sinice. Impozantný rozmach morského života v kambriu spôsobila pravdepodobne výrazná zmena chemizmu vody a zvýšenie obsahu kyslíka. Pusté kontinenty boli stále bez života. V epikontinentálnych moriach sa tvorili najmä vápence, pieskovce, bridlice a pod. V horúcej klíme kambria s teplotou až do 50 °C vznikali i ložiská kamennej soli. Vulkanická a magmatická aktivita vyprodukovala množstvo vyvrelín spätých s najbohatšími ložiskami nerastov v histórii planéty. Čiastočné zaľadnenie v závere periódy spôsobilo vymieranie organizmov.

SkryťVypnúť reklamu

Ordovik: vek rozmanitosti života (490 – 443 miliónov rokov)

Biodiverzita bezstavovcov v teplých šelfových moriach ordoviku dosiahla vrchol, ktorý sa v histórii Zeme už viac nezopakoval. Vhodné podmienky umožnili rozvoj morských útesotvorných koralov, rias a hubiek, ktoré doplnili novovzniknuté machovky. Objavili sa ďalšie druhy trilobitov, planktónových graptolitov i prvokov a rozvíjali sa i rybovité stavovce. V ordoviku sa vyvinuli i najstaršie moderné typy ostnatokožcov – hviezdovky, hadovice a ježovky. Veľký rozmach zaznamenali ramenonožce, ostrakody. Predátormi morí boli obrie článkonožce – eurypteridy s telom dlhým 2 m a nautiloidné hlavonožce s priamou i mierne stočenou schránkou. Prvýkrát sa objavili primitívne machy, lišajníky a huby. Ordovické rastlinstvo preniklo do postupne sa vytvárajúcich sladkovodných bazénov na okrajoch kontinentov. Morské podmienky boli priaznivé pre sedimentáciu karbonátov, piesčito-ílovitých usadenín s ložiskami rúd, čierneho uhlia i ropy. Zemská kôra sa zväčšovala intenzívnym vulkanizmom a magmatizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci ordoviku došlo k prvému masovému vymieraniu organizmov, ktoré súviselo s nárastom gondwanských ľadovcov, v dôsledku čoho sa znížila hladina oceánu o viac ako 100 m a teploty klesli na najnižšie v histórii Zeme. Vyhynulo približne 75 % druhov trilobitov, 60 % druhov koralov, asi 50 % druhov ramenonožcov a iných zástupcov morskej fauny.

Slovensko v kambriu a ordoviku

Najstaršie horniny rádiometricky datované na 470 miliónov rokov spadajúce do periódy ordoviku sa nachádzajú v oblasti gemerika Centrálnych Západných Karpát. Metamorfity starších prvohôr budujú východnú časť rozsiahleho horstva Slovenské rudohorie. Pôvodne mohutné, hlbokomorské, rytmicky sa striedajúce vrstvy pieskovcov a ílovcov boli neskoršími vrásneniami premenené na metapieskovce, kvarcity, fylity a iné. Z produktov lávy – dacitov, bazaltov, ryolitov a vulkanoklastík, ktoré vychrlili sopky na okrajoch kontinentov, vznikli metabazalty, metaryolity, metatufy tzv. porfyroidy. V slabo premenených fylitoch sa vo viacerých lokalitách Slovenského rudohoria zachovali najstaršie skameneliny Slovenska – morské mikroorganizmy neistého systematického postavenia, ale i fosílni zástupcovia dierkavcov ordovického veku.

Súťaž pre vás

Počas leta každý týždeň uverejníme v MY Hornonitrianskych novinách článok spolu so súťažným kupónom. Súťaže s Hornonitrianskym múzeom sa môže zúčastniť každý, podmienkou je správna odpoveď na otázku, doručená do desiatich dní písomnou cestou na adresu redakcie – Námestie slobody 22, Prievidza, 971 01, spolu s kupónom príslušného kola. Správne odpovede sa zaradia do zlosovania a z každého kola vylosovaný výherca získa vecné ceny.
Mená výhercov uverejníme dve čísla po kole s otázkou.
Všetky výhry odovzdá riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi priamo v múzeu.

Autor: Katarína Keratová, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 800
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 900
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 988
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 799
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 018
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ivan Sýkora spoluorganizátor protestov

Je to spoločný zápas, tvrdí aktivista.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Ešte predtým vycestuje na Final Six Euroligy.


Nezvestný Ronald Cibula z Prievidze.

Muž je nezvestný od konca marca.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu