KOŠ. Prievidzských ornitológov potešil nález hniezda kuvikov na družstve v Koši. Kedysi kuvik aj plamienka driemavá hniezdili v každom humne, pred rokmi z hornej Nitry takmer zmizli z nejasných príčin.
V regióne sa neobjavovali takmer štyridsať rokov. Posledné zaznamenané prípady mláďat, ktoré vyleteli z hniezda boli v deväťdesiatych rokoch.

„Máme teórie, že populáciu kuvika výrazne znížili populačné faktory, ako doprava, ktorej sú častými obeťami, keďže lietajú nízko. A tiež chemizácia poľnohospodárstva a zmeny v krajine a obmedzené možnosti hniezdenia,“ vysvetlil ornitológ Roman Slobodník a doplnil, že počet kuvikov na celom Slovensku klesá a nález v Koši znamená nádej, že sa to dá ešte zvrátiť.
Kuvik je veľmi užitočný druh živočícha, ktorý sa živí nielen hrabošmi, ale aj krtonôžkami, ktoré záhradkári neradi vidia vo svojej záhrade.
Na budúci rok v Koši ornitológovia pripravia kuvikom bezpečnú búdku, aby tu opäť zahniezdili.
Osádzajú nový špecifický druh búdok pre kuviky. „V tých, ktoré boli používané od tridsiatich rokov minulého storočia, z nejakého dôvodu nechceli hniezdiť. Preto používame anglický typ kuvikovníka, čo je veľmi špeciálna búdka,“ priblížil Slobodník.
Potvrdil, že tieto búdky sa dravcom zapáčili a už majú prvé prípady zahniezdenia na Slovensku.