PRIEVIDZA. Neodborné zásahy do prírody môžu mať vážne následky. Nielen na život prírody, ale aj na zdravie ľudí. Názorným dôkazom je aj udalosť, ktorá sa stala na Necpalskej ceste v Prievidzi.
„Majitelia domu spiľovali veľké ihličnany. Pritom im polovica stromu padla na strechu domu. Neviem, ako to dopadlo, ale je to odstrašujúci príklad, ako sa nesmú amatérsky spiľovať veľké stromy,“ napísal nám čitateľ.

Udalosť si všimlo viacero ľudí, jeden z obyvateľov privolal mestskú políciu. Oznámil im, že v blízkosti sa nachádza kábel elektrického vedenia a hrozí, že majiteľov domu, ktorí strom spiľovali, zasiahne elektrický prúd.
Mestskí policajti na mieste kontaktovali majiteľov domu.
„Tí tvrdili, že v predchádzajúcich dňoch vietor dolámal konáre na dvoch mohutných smrekoch, ktoré majú v predzáhradke.
Keďže sa pod nimi hrávajú ich deti, tak sa rozhodli, že spília konáre a aj vrcholy stromov vo výške približne osem metrov nad zemou,“ uviedol Vít Zajac z prievidzskej mestskej polície.
Opiľovanie sa skomplikovalo
Pravý strom úspešne a bez škôd opílili, no keď napílili ľavý, tak zavial vietor a strom im vyvrátilo na strechu domu, kde zostal opretý o spílenú časť. Oslovili sme aj majiteľov domu, do uzávierky nám ale stanovisko neposkytli.
Mestskí policajti na miesto privolali hasičov. Tí potvrdili, že v bezprostrednej blízkosti miesta udalosti sa nachádzalo elektrické vedenie, pričom hrozilo, že
následkom pádu spílenej časti stromu by došlo k jeho pretrhnutiu, ako aj možnému pádu na priľahlý rodinný dom.

Preto na pomoc privolali výškovú techniku a vozidlo s hydraulickou rukou. „Zasahujúci hasiči strom zaistili a postupne spiľovali konáre a kmeň stromu, ktorý pomocou hydraulickej ruky postupne zložili do dvora rodinného domu,“ informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík.
Mesto podľa hovorcu Michala Ďurejeho neeviduje žiadnu žiadosť o výrub daných drevín. Zdôraznil však, že na opílenie drevín ich majitelia povolenie nepotrebujú.
Neprimeraný zásah
„Vlastník si môže dreviny opíliť, ale určite nie v takomto rozsahu. Podľa fotiek je zrejme, že uvedený zásah bol pre drevinu veľmi neprimeraný a došlo k jej poškodeniu – dekapitácii,“ ozrejmil Ďureje s tým, že poškodenie drevín je každé konanie, ktoré môže trvalo znížiť ekologické a estetické funkcie drevín alebo zapríčiniť ich odumretie.
Za takéto konanie môžu ľudia dostať sankcie. Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prievidzi zatiaľ túto udalosť nerieši.
„K dnešnému dňu (25. 6.) nebol tunajšiemu úradu doručený podnet v tejto veci. Predpokladám, že po došetrení predmetného podnetu, zašle mestská polícia podnet tunajšiemu úradu na riešenie v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny,“ povedala Darina Mjartanová z okresného úradu. Prievidzská mestská polícia v danej veci správne konanie nezačala.

Vyzývajú k opatrnosti
Zasahujúci hasiči aj policajti na základe udalosti apelujú na ľudí, aby dbali na bezpečnosť.
„Mestská polícia Prievidza odporúča takéto práce vykonávať prostredníctvom náležite odbornej a spôsobilej osoby a po predchádzajúcej konzultácii a odsúhlasení príslušným odborným útvarom mesta,“ vyzval Zajac.
Pri zlomených stromoch hasiči pomáhajú najmä počas zlého počasia.
Tak ako aj v tomto prípade, do terénu však vyrážajú vždy, keď je bezprostredne ohrozený život ľudí. Preto všetkých prosia, aby si dávali pozor a dostatočne mysleli na všetky možné nebezpečenstvá.
„Občania by mali takýto druh činností prenechať na osoby s odbornou spôsobilosťou, aby tak predišli škodám na majetku a predo-všetkým neohrozovali zdravie a život sebe ani osobám vo svojom okolí,“ upozornil Marián Petrík.