PRIEVIDZA. Až sedemsto búdok kontrolujú odborníci od apríla do júna. Toľko ich je pre vtáky vybudovaných na západnom Slovensku, väčšina z nich na hornej Nitre. V búdkach hniezdia rôzne druhy menších vtákov, nezriedka sa v nich usadia aj osy, včely, sršne, čmeliaky, či dokonca plchy a pĺšiky.

Búdky čiastočne kompenzujú staré lesy s dutinami, ktoré sú pre mnohé druhy potrebné pre hniezdenie, no je ich na Slovensku nedostatok.
„Búdkové plochy dokumentujú, o čo by bol život v našich lesoch bohatší, ak by sa aspoň časť lesov ponechala na samovývoj, alebo ak by sa na určitej ploche ostalo niekoľko starých stromov,“ vysvetlil ornitológ a člen združenia Ochrana dravcov na Slovensku Roman Slobodník.
V búdkach na odborníkov občas čaká prekvapenie, tak to bolo aj v prípade hniezda v prievidzskom lesoparku, v ktorom našli osem mláďat muchárika bielokrkého. Mucháriky spravidla znášajú päť až sedem vajec, osem je v našich podmienkach zriedkavý jav.
Podľa Slobodníka však väčšinou slabšie mláďa uhynie. Osem odchovaných mláďat je pre lesy hornej Nitry netypická situácia.
„Opačný extrém predstavuje hniezdenie vo Vtáčniku, kde sme zaznamenali samičku, ktorá zahrieva jediné vajíčko, s čím sme sa taktiež za dvadsaťdva rokov pozorovania muchárikov nestretli,“ vysvetlil.
Tento drobný spevavec, menší od vrabca, je zaujímavý tým, že na zimu od nás odlieta veľmi skoro. Spravidla už v júli krátko po vyhniezdení opúšťa slovenské lesy a odlieta do Afriky. „Zimoviská nie sú úplne známe, predpokladá sa, že zimuje v africkej savane, v suchých lesoch zvaných miombo,“ priblížil ornitológ.
Na sledovanie muchárikov používa od tohto roka špeciálne geolokátory, ktoré dokážu určiť polohu jedinca s presnosťou na päťdesiat kilometrov. U diaľkového migranta, akým je muchárik, to neprekáža.
Zariadenie sleduje východ a západ slnka, zaznamenáva svetelnú dĺžku dňa. Keďže tá je v priebehu roka a na rôznych miestach iná, pri prepočte sa odborníci vedia dostať k lokalizácii operenca. Podmienkou je opätovný odchyt jedinca, odobratie geolokátora a jeho analýza. Nefunguje totiž ako satelitná vysielačka, ktorá zaznamenáva okamžitú a aktuálnu pozíciu v čase a priestore.