HORNÁ NITRA. Nedávno sme priniesli informáciu o tom, že medveď v Čavoji poškodil včelárovi úle v tesnej blízkosti domov. Včelár Milan Juríček mal úle pôvodne umiestnené nad jednou z lokalít, kde sa nachádzajú chaty.
Všimol si však, že jeden z úľov je poškodený. Útok pripísal medveďovi. Aby svoje včelstvá ochránil, premiestnil ich do tesnej blízkosti svojho domu. No medveď úle rozbil aj tam.

Čakajú na výsledky
Odborníci vtedy vyslovili názor, že medvede sú nielen v našom regióne, ale aj na celom Slovensku premnožené. Ministerstvo životného prostredia aktuálne nevedelo tieto názory potvrdiť ani vyvrátiť.
Momentálne totiž má len výsledky monitoringu z roku 2015. Podľa neho vtedy na Slovensku žilo približne 1200 jedincov.
Monitoring robili odborníci pomocou genetickej metódy, analýzou DNA. „Práve analýza DNA je jedinou objektívnou metódou, ako zistiť populácia medveďa hnedého na Slovensku,“ informovala Monika Szabó z ministerstva životného prostredia.
Podľa nej nie je možné rátať počet medveďov cez výskyt v jednom revíri. Jeden medveď totiž môže za pár dní prejsť aj päť revírov. „Môže sa teda zdať, že ide o päť jedincov, pritom stále ide o toho istého medveďa. Preto aj tvrdenia o premnožení bez výsledkov monitoringu zostávajú v rovine názorov a treba si počkať na reálne čísla,“ uviedla.
Narážala na to, že v súčasnosti sa na Slovensku robí projekt podobný tomu z roku 2015. Založený je tiež na princípe analýzy DNA, ale jeho výsledky ešte nie sú známe.

Hovoria o odstrele
To, že medvede sú premnožené, si myslí aj odborný lesný hospodár Peter Vrablec. Podľa neho je medveďov o 200 – 300 percent viac, ako je pre naše zalesnenie únosné. Ako riešenie vidí kontrolovanú reguláciu počtu medveďov.
„Potrebný je zvážený regulovaný odstrel medveďov, minimálne vo výške ročného prírastku. Ale to by sme sa stále udržali len v úrovni toho, čo teraz je. Keby sme chceli znížiť stav medveďov, museli by sme zvýšiť odlov samíc minimálne o dvadsať percent,“ načrtol Vrablec.
Podľa platnej legislatívy dochádza k odstrelu medveďov len na základe výnimky ministerstva životného prostredia. „Každú žiadosť posudzujeme individuálne a na základe odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody a vyjadrení združení, ktoré sú súčasťou správneho konania,“ dodala Szabó s tým, že v rámci štátnej ochrany prírody je vytvorený zásahový tím, ktorý sa prípadnými problematickými jedincami zaoberá.