PRIEVIDZA. Na Ciglianskej ceste v Prievidzi žijú ľudia z troch komunít. Olašskí Rómovia, Rumungri a väčšinová spoločnosť.
Nezisková organizácia Spokojnosť pripravila rómske voľby, aby zástupcovia jednotlivých skupín tlmočili potreby ľudí a vytvorili občiansku zodpovednosť aj v týchto komunitách.
Ide o to, aby sa ľudia z Ciglianskej cesty s ostatnými obyvateľmi Prievidze navzájom akceptovali.
„Aj Rómovia sú ľudia a zaslúžia si niekoho, kto by ich zastupoval,“ vysvetlila rozhodnutie kandidovať Mária Horváthová.

Cítia sa prehliadaní
Stretáva sa s tým, že obyvatelia zo spomínanej lokality majú svoje potreby, ale keď ich tlmočia napríklad bytovému spoločenstvu či samospráve, nepochodia.
„Sme odsunutí, pretože toto je koniec mesta a nikto pre nás nič nemá,“ načrtla Horváthová. To potvrdila aj ďalšia kandidátka Miroslava Prická. „Táto časť je opovrhovaná a zanedbaná oproti ostatným. Chceme, aby sme aj my, zástupcovia týchto ľudí, mohli presadiť niečo, čo by bolo v prospech všetkých nás. Aby sme dokázali, že aj my sme ľudia,“ uviedla Prická. Cieľom všetkého ich snaženia je to, aby si mohli vytvoriť prostredie, v ktorom sa dá žiť.
Prická zároveň poukázala na konflikty medzi ľuďmi. Okrem Rómov totiž na Ciglianskej ceste žijú aj Nerómovia. „Nesúďme ľudí podľa farby pleti. Nesúďme ľudí podľa toho, kto čo je. Každý človek dokáže byť človekom s veľkým Č,“ povedala. Uvedomuje si, že v danom spoločenstve žijú ľudia prispôsobiví, ale aj tí neprispôsobiví a chcela by, aby sa všetci navzájom akceptovali.
K zrovnoprávneniu spoločenstva v tejto lokalite s ostatnými obyvateľmi Prievidze chce dopomôcť aj kandidát za olašských Rómov Gašpar Kotlár.
„Chcel by som, aby sa tu Rómom aj majorite spoločne nažívalo dobre,“ priblížil. Okrem toho hovorí o bežných potrebách. Medzi bytovkami im chýba viac zelene, viac lavičiek či oprava existujúceho detského ihriska.

Podľa slov Júliusa Uríka, predsedu prievidzského volebného výboru číslo jeden, pod ktorý Ciglianska cesta patrí, s obyvateľmi komunikujú najmä cez neziskovú organizáciu Spokojnosť.
„Keď majú nejaké požiadavky, vždy ma oslovia a ja to prednesiem výboru. Ako výbor volebného obvodu niektoré ich akcie podporujeme aj finančne,“ informoval Urík. Mestskí poslanci sa podľa neho už niekoľkokrát boli pozrieť v priestoroch Spokojnosti a mali aj výjazdové rokovania výboru v tejto lokalite mesta.
„Zatiaľ neevidujeme nejaké zvláštne požiadavky. Keď sa na nás obrátia, tak sa v rámci možností snažíme pomôcť,“ priblížil. Poukázal aj na to, že záujemcovia môžu prísť na rokovania volebných výborov a predniesť tam svoje požiadavky.
Mesto iniciatívu víta
Vedenie Prievidze víta iniciatívu neziskovej organizácie a verí, že cez zvolených zástupcov bude komunikácia s komunitami efektívnejšia. Mesto podľa hovorcu Michala Ďurejeho do tejto časti mesta investuje nemalé prostriedky. „Vynakladané náklady sa odvíjajú najmä od spôsobu užívania bytov, objektov a ich okolia. Napríklad vynakladáme značné finančné prostriedky a úsilie na odstraňovanie odpadu, hromadeného v spoločných priestoroch objektov a verejného priestranstva. Situácia si tu žiada aktívnejší zber odpadu. Investície nesmerujeme len do riešenia vzniknutých problémov. Obyvatelia napríklad ocenili výsadbu stromov v tejto lokalite. Nemôžeme zabúdať na dotácie, ktoré do tejto komunity investujeme. Ak sa bavíme len o roku 2020, vyčlenili sme pre n. o. Spokojnosť finančné prostriedky vo výške 5-tisíc eur, ktoré budú použité na úhradu časti prevádzkových nákladov spojených s činnosťou nízkoprahového denného centra pre deti a rodinu. Taktiež je to dotácia na podporu vzdelania marginalizovanej skupiny detí a mládeže v projekte s názvom „Spoznaj históriu a korene svojho národa,“ doplnil hovorca.
Ľudí chcú spojiť
Všetky tieto problémy vidí aj Monika Dessuet, ktorá v rámci neziskovej organizácie Spokojnosť pomáha ľuďom v danej lokalite viac ako desať rokov. „Všetci ľudia, ktorí tu bývajú, majú ťažký životný osud. Navzájom sa však musia zniesť.“
Plánovanie volieb trvalo tri mesiace. Pôvodne sa mali konať v marci, no tento zámer prekazil koronavírus. Za prísnych hygienických opatrení sa tak voľby uskutočnili v strede minulého týždňa.
Celkovo kandidovalo sedem ľudí. Traja zvolení zástupcovia vytvoria výbor, ktorý bude spolupracovať so sociálnymi pracovníkmi. Stretávať sa budú každý mesiac. Víťazi volieb si spomedzi seba zvolia jedného hlavného zástupcu, ktorý bude hájiť záujmy všetkých komunít, napríklad voči samospráve. „Bude prednášať požiadavky, ale aj navrhovať riešenia, aby sa život v ich spoločenstve zlepšil,“ priblížila Dessuet. Július Urík potvrdil, že s novozvolenými zástupcami sú pripravení komunikovať.

Občianska zodpovednosť
Sociálni pracovníci chceli pomocou volieb ľuďom vysvetliť, že aj oni majú svoje práva. Jedným z nich je aj to volebné. To môžu využiť v akýchkoľvek iných voľbách, ktoré im nemusia byť blízke, ako tieto miestne, rómske. „Každý jeden človek má ukázať svoju zodpovednosť voči sebe aj voči spoločenstvu, v ktorom žije,“ uzavrela Monika Dessuet.
Výsledky volieb boli známe koncom týždňa. Do poradného výboru Spokojnosti boli zvolení Ezechiel Daniel, ktorý dostal 77 hlasov, Gašpar Kotlár s 29 hlasmi a Mária Horváthová s 27 hlasmi.