BOJNICE. Koronavírus sa dotkol aj základných umeleckých škôl. Tá v Bojniciach prišla so zaujímavým nápadom. Na začiatku bola súťaž v hraní a spievaní ľudových piesni.
Žiaci dostávali každý týždeň niekoľko piesní, ktoré mali doma nacvičiť. Následne sa mali natočiť na video a poslať ho pedagógom. Ich počiny riaditeľ Základnej umeleckej školy v Bojniciach Jozef Baláž postupne zverejňoval na sociálnej sieti, aby si ich mohli rodičia a deti pozrieť.
Potom mu napadlo niektoré videá pospájať. Vytvoril tak virtuálne hudobné zoskupenie s príznačným názvom Karanténka.

Nikdy sa nestretli
Virtuálne preto, lebo mnohí žiaci sa naživo nikdy nestretli. „Väčšinou deti spolu nikdy nehrali. Sú tam huslisti, dychové nástroje, klaviristi, akordeónisti aj speváci. Oni mi to posielajú. Keď vidím, že pekne ladia, tak to spojím do celku,“ priblížil Baláž.
Riaditeľ doteraz nazbieral približne osemsto videí jednotlivcov. Do projektu sa zapojilo viac ako dvesto žiakov a rodičov. Deťom posiela podklady pre ľudovky. „Slovenské ľudové piesne boli mnohokrát odsúvané. Sú nám srdcu blízke.
V tejto dobe, ktorá je náročná pre rodičov aj pre deti, je to určité spríjemnenie hrania a spievania,“ vysvetlil.
Karanténka naspievala piesne ako Tam pod Tatrami, Krčmarik maličký, Na Orave dobre, Dedinka v údolí, Keď rozkvitne biela ruža a mnoho ďalších. Naposledy to pri príležitosti 1. mája bola pieseň Máj, máj, máj, zelený.

Uvažujú o koncerte
Nacvičené piesne by nemali prísť nazmar ani po skončení pandémie koronavírusu. „Možno sa niekedy stretneme a z tých ľudoviek spravíme koncert,“ načrtol Baláž. Dovtedy však budú pokračovať vo virtuálnom zoskupení. Cez internet sa momentálne uskutočňuje aj výučba.
„Je to omnoho ťažšie, ako keď deti chodia do školy. U nás to nie je len o tom odovzdať vedomosť, ale aj konkrétne ukázať, ako chytiť nástroj, ako dýchať a podobne,“ priblížil s tým, že cez počítač sa to nie vždy dá. Napriek tomu sa všetci snažia, aby celú situáciu zvládli čo najlepšie.