Zdroj: Youtubový kanál Mesto Prievidza
PRIEVIDZA. Prievidzské mestské zastupiteľstvo po prvý raz rokovalo prostredníctvom videokonferencie. Dôvodom bola mimoriadna situácia, ktorá nastala nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Poslanci sa do hovoru zapojili z rôznych priestorov.
Viacerých zaujal František Krško, ktorý sa počas rokovania premiestnil do auta. Na konci zastupiteľstva na to upozornil Miroslav Žiak. „Prišlo mi smiešne, že niektorí naši kolegovia poslanci počas tohto zastupiteľstva pracujú. Možno by bolo korektné voči ľuďom, keby nešoférovali a netelefonovali počas šoférovania,“ uviedol Žiak.
Stál vo dvore
Primátorka Prievidze Katarína Macháčková okamžite reagovala, že poslanec Krško len sedí v aute, ale nešoféruje.
František Krško vysvetlil, že počas hlasovania bol v budove. Keď primátorka avizovala, že zastupiteľstvo bude končiť, išiel si sadnúť do auta. „Čakal som, čo na záver ešte rozprávajú. Bol som v aute, ale z dvora som nevyšiel. Na dvore som sa hral, lebo som čakal, kedy to skončí,“ ozrejmil Krško.
Žiak počas zastupiteľstva povedal, že jeho kolega evidentne šoféroval a telefonoval.
„Je to nedôstojné, treba si nájsť tie dve hodiny. Sme platení ľu´dmi a toto je pohŕdanie,“ povedal Žiak. Primátorka to tak nevnímala.
Na zázname rokovania je vidieť, ako poslanec sedí v aute, ako hýbe volantom a radí rýchlosti. Za ním sa mihajú tiene a poslanec sa pohybuje.
Telefón, cez ktorý sa do konferencie zapojil, mal umiestnený na držiaku. V určitom čase držal druhý telefón pri hlave. „Je tam vidieť, že radím, ale to som bol na mieste. Ešte som nemal ani naštartované. Do premávky som s autom nešiel,“ tvrdil Krško.
Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák načrtol, že vďaka moderným technológiám môžu samosprávy riešiť reálne problémy aj virtuálne.
„Je úplne jedno, či človek sedí v rokovacej sále, v obývačke alebo v pohodlí svojho auta.
V každom prípade rozhoduje a musí si niesť zodpovednosť za každé rozhodnutie, ktoré prijme z pozície poslanca zastupiteľstva,“ zdôraznil Kaliňák.
Písomné hlasovanie zatiaľ nechcú
Koronavírus priniesol situáciu, v ktorej by sa nemal zoskupovať väčší počet ľudí. Niektorí poslanci ešte pred videokonferenciou navrhli, aby zastupiteľstvo o potrebných veciach rozhodovalo spôsobom per rollam.
Fungovalo by to tak, že samospráva by poslancom zaslala podklady a o jednotlivých bodoch by rozhodovali písomným hlasovaním. Svoje rozhodnutia by mestu poslal späť napríklad emailom.
„Malo by to byť využívané vo výnimočných prípadoch. Teda v situáciach, ktoré neznesú odklad. Nechceme, aby to bolo zneužívané, lebo je to najmenej demokratický spôsob rozhodovania,“ uviedla Macháčková.
Samospráva sa preto snaží, aby sa aj v čase koronakrízy poslanci stretli alebo spoločne rokovali prostredníctvom videokonferencie.
Názor
Michal Kaliňák poukázal na to, že rokovania cez videohovor môžu byť v budúcnosti bežné aj v iných situáciách, než je zastupiteľstvo. „Je obrovský predpoklad, že toto obdobie prinúti samosprávy, aby v čo najväčšej miere takýmto spôsobom komunikovali na úrovni škôl, sociálnych služieb či komunálnych podnikov. Aj toto môže do určitej miery prispieť nielen k verejnej kontrole, ale aj k občianskej participácii,“ povedal. Načrtol aj skutočnosť, že na Slovensku majú ľudia už pätnásť rokov možnosť pripomienkovať všeobecne záväzné nariadenia, napríklad o miestnych daniach. Robí to však málo ľudí. „Ale možno práve vďaka tomu, že sa dávajú do popredia takéto moderné spôsoby, zrejme zistíme, že toto bude už bežná súčasť komunikácie na úrovni samospráv v budúcnosti,“ dodal Michal Kaliňák.