NITRIANSKE PRAVNO. S testovaním viac ako tristo ľudí začali v Centre sociálnych služieb Bôrik v Nitrianskom Pravne začiatkom tohto týždňa. Zariadenie na Bôriku patrí k jedným z najväčších svojho zamerania v Trenčianskom kraji. Celkovo 117 zamestnancov sa stará o 206 klientov. „Všetkým nám padol kameň zo srdca. Doteraz sme boli v určitej neistote. Minimálne zamestnancom to psychicky veľmi pomôže. Určite aj klientom,“ informoval riaditeľ zariadenia Róbert Orság.

Výsledok spoznajú onedlho
Testovanie formou rýchlotestov vykonávajú dve pracovníčky zariadenia, ktoré prešli riadnym školením. „Z prsta zoberieme kapilárnu krv, ktorej malé množstvo kvapneme do okienka na rýchloteste. Ďalšie kvapky krvi dáme do okienka, kde je koncentrát,“ opísala postup hlavná sestra zariadenia Alena Greschnerová. Z tohto testu môžu zistiť, či je človek negatívny, či má akútnu formu ochorenia, alebo či ochorenie prekonal. Test dokážu vyhodnotiť do pätnástich minút.
Podľa riaditeľa zariadenia by výsledky všetkých testov mali byť známe do siedmych dní. Napriek tomu, že výsledky jedného sa ukážu do niekoľkých minút, testami musí prejsť množstvo ľudí. Rovnako určitý čas zaberie aj samotné vyhodnotenie rýchlotestov a administratíva, ktorá je s procesom spojená.
Plošné testovanie
Činnosť na Bôriku je súčasťou plošného testovania centier sociálnej starostlivosti na Slovensku. Rýchlotesty pravnianskemu zariadeniu dodal Trenčiansky samosprávny kraj. Zo skladu Štátnych hmotných rezerv si ich župa prevzala celkovo desaťtisíc. „Tieto testy nie sú určené len pre organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, ale pre všetkých poskytovateľov sociálnych a ošetrovateľských služieb v Trenčianskom kraji,“ ozrejmil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Majú krízový plán
Pracovníci aj klienti zariadenia veria, že všetky testy dopadnú negatívne. Napriek tomu sú pripravení aj na prípadnú nákazu. Od začiatku situácie sa každý deň na Bôriku stretáva krízový štáb, ktorý pripravil určité plány. „V prípade potreby vieme izolovať celé jedno krídlo. Alternatívne ubytovanie máme pripravené aj pre zamestnancov,“ načrtol Orság.
Zatiaľ sú ľudia v zariadení dobre naladení. V ich bežnom režime sa okrem sprísnených hygienických opatrení a zákazu návštev toho veľa nezmenilo. Klienti sa pri jedle nestretávajú v jedálni ale stravu im ošetrovatelia nosia na izby. Rôzne aktivity fungujú naďalej, avšak v malých skupinkách. „Veľmi nám záleží na zdraví našich klientov. Tešíme sa, že zatiaľ sa nám nepotvrdil žiadny pozitívny človek na Covid-19. Tešíme sa, že zamestnanci a klienti sú v dobrej psychickej pohode. Veríme, že to tak aj ostane,“ dodala Alena Greschnerová.
Názor
Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja hovorí, že s koronavírusom sa musíme naučiť žiť. „Nie je to tak, že prišiel a hneď zanikne. Podobne, ako chrípka. Do budúcnosti sa musia štát, samosprávne kraje aj obce prispôsobiť. Možno budeme musieť nakúpiť ďalšie zásoby. Trenčianska župa chce nielen do tohto rozpočtu, ale aj do budúcoročného rozpočtu, vyčleniť peňažné prostriedky na to, aby sme nakúpili ochranné pracovné pomôcky pre naše zariadenia. Aby sa prispôsobili, napríklad automatizovaným meraniam teploty. Myslím si, že takéto technológie budú v budúcnosti povinné.“