MALINOVÁ Od roku 2012, kedy bol chodník vybudovaný ho v posledných rokoch na deň otvorenia navštívilo 120-150 malých aj veľkých turistov. Z tohto dňa sa stal obľúbený rodinný výlet pre rodiny s deťmi.

Tento rok dobrovoľníci a členovia Klubu turistov v Malinovej chodník opäť brigádnicky pripravili na sezónu. Odstránili z trasy polámané konáre a opravili značenie chodníka.
V súčasnej dobe nie je možné pozvať obyvateľov na tradičnú spoločnú turistiku, preto môžu ľudia absolvovať turistiku v obmedzenom počte v zmysle nariadení hlavného hygienika.
História prvej písomnej zmienky obce sa viaže na rok 1339. Nielen o jej vzniku a osídlení nemeckými kolonistami, ale aj o živočíchoch, rastlinstve a zvieratách sa turisti dočítajú na šiestich tabuliach, ktoré ich budú územím sprevádzať .
Budú kráčať miestami, kadiaľ kráčali mnohí baníci, ktorí tu v dávnych dobách ťažili zlato. Náučným chodníkom bude sprevádzať povesť o trpaslíkoch, ktorú si možno postupne prečítať na tabuliach a dozvedieť sa, prečo sa zlato z našich hôr stratilo. Po ťažbe zlata v malinovských a chvojnických horách zostali už len haldy kamenia.
Trasa je nenáročná, dlhá takmer tri kilometre, ale dostatočne dlhá na to, aby skupinky vedeli dodržať aj súčasne prikázané rozostupy a zároveň sa mohli tešiť z rozkvitajúcej jarnej prírody.
Mapa trasy je umiestnená pred vstupom do lesa. Náučný chodník je značený náučnými tabuľami a šípkami. Prvá tabuľa je priamo pri autobusovej zastávke v Malinovej, pokračuje okolo obecného úradu k bytovke, k močiaru a do lesa.
Turisti idú 1,6 kilometra lesným chodníkom a lesnou cestou, ktorá ich vyvedie na rozsiahlu lúku s výhľadom na Malinovský vrch. Popri lese sa dostanú k poslednej náučnej tabuli a vrátia sa údolím cez potok späť do dediny.
Trasa je dostatočne značená, chôdza trvá približne 2,5 hodiny, je možnosť ju prejsť aj so sprievodcom.
Autor: Mária Luprichová