PRIEVIDZA. Kríza počas šírenia koronavírusu na čas úplne stopla kultúrne dianie na Slovensku. Inak to nie je ani na hornej Nitre. Podujatia sú zrušené a nikto teraz nevie predpovedať, kedy sa situácia vráti do normálu.
Zamestnanci kultúrneho centa v Prievidzi sa v týchto týždňoch venujú činnostiam, ktoré už dlho plánovali, no nikdy sa na ne nenašiel dostatok času.
Podujatia presunuli
„Čistíme výlepné plochy v meste, ktorých je takmer tridsať. Venujeme sa údržbe budov, ktorých máme v správe šesť, drobným opravám, čisteniu skladov. Robíme servis a údržbu zvukovej techniky y svetelného parku. Pozornosť venujeme aj čistote v ostatných priestoroch, sálach a podobne,“ vymenovala riaditeľka strediska Dana Horná.

Naplánované podujatia zatiaľ nie sú zrušené, presunuli ich na druhú polovicu roka. „Postupne, ako sa začala kríza a prijímali sa opatrenia, z týždňa na týždeň sme prekladali aj podujatia, na ktoré sme už začali predávať vstupenky,“ vysvetlila Horná s tým, že divákov informujú cez sociálne siete a vstupenky ostávajú v platnosti.
Malým pozitívom podľa riaditeľky je, že aj keď sa ľudia boja, nepýtajú si vstupné naspäť, aj keď majú tú možnosť. Spoliehajú sa na to, že snáď v druhom polroku sa opatrenia zmiernia a aspoň menšie podujatia sa budú môcť uskutočniť.
Tento rok bez baníckeho jarmoku
Otáznik visí saj nad obľúbeným jesenným podujatím. Väčšinu programu baníckeho jarmoku mali organizátori pripravenú ešte pred začatím krízy. „Plánujeme ho rok dopredu, hlavných interpretov máme dokonca zazmluvnených. Prípravy sa teraz zastavili. Je veľký predpoklad, že banícky jarmok sa konať nebude. No nie je to zatiaľ záväzné,“ povedala Horná.
Finančný dopad na kultúrne centrum v Prievidzi je nateraz ťažké vyčísliť, vedenie so zriaďovateľom komunikujeme a pripravuje finančné analýzy.
„Máme príjem zo vstupného z komerčných podujatí, ale aj z prenájmu priestorov a služieb, čo je významný príjem. Jednu tretinu rozpočtu si musíme zarobiť, dve tretiny nám dáva zriaďovateľ,“ objasnila riaditeľka.
Prišli o príjmy
Všetky aktivity sa prerušili, stredisko tak prišlo o významnú časť príjmov. Finančný dopad sa podľa riaditeľky bude pohybovať v desiatkach tisíc eur. K 30. júnu predpokladajú stratu 30-tisíc eur.
„Pre zamestnancov v oblasti kultúry je situácia najzložitejšia, prví sme boli zatvorení a poslední budeme otvorení. Kultúrne podujatia je to posledné, čo sa teraz bude organizovať,“ povedala Horná. Doplnila, že kultúrne centrum bude prijímať viacero úsporných opatrení, zamestnanci budú čerpať náhradné voľno, dovolenky z minulého aj tohto roka.
Ďalšie kroky smerujúce k úspore peňazí plánujú prebrať so vedením mesta.