HORNÁ NITRA. Pekné počasie vyháňa ľudí do prírody. Aj tu sa však musia správať maximálne zodpovedne. V tomto prípade nejde len o hygienické opatrenia, ale aj o možné riziko požiarov. Už niekoľko dní je totiž v okrese Prievidza vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru.
Ide o súbor opatrení, ktoré sa prijímajú v prípade suchého a teplého počasia, prípadne ak hasiči zaznamenajú zvýšený počet požiarov na lesných porastoch v priebehu minimálne troch dní.
V tomto období platia pre ľudí na lesných pozemkoch určité zákazy. „Je zakázané zakladať a udržiavať ohne, manipulovať s otvoreným ohňom, fajčiť a odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety a vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov,“ informoval riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi Stanislav Kmeť.
Zdôraznil, že tieto zákazy aktuálne platia na lesných pozemkoch. Aj keď človek v lese nájde ohnisko, ktoré tam už existuje a je ochránené napríklad naukladanými kameňmi, oheň zakladať nesmie. To znamená – ani opekať. „Otázka môže znieť, či môžeme opekať doma v záhrade. Môžeme. Pokiaľ nepovažujeme váš súkromný pozemok, záhradu, za lesný pozemok. Obmedzenie platí len na lesných pozemkoch,“ vysvetlil Kmeť.
V jarných a letných mesiacoch hasiči pravidelnenachádzajú ľudí, ktorí tieto zákazy porušujú.

Ľudí môžu pokutovať
„V čase koronavírusu ľudia chodia do prírody častejšie. Každý chce z uzatvoreného priestoru uniknúť. Zaznamenali sme, že ľudia sú dosť nedôslední a nezodpovední,“ poukázal na to, že aj napriek zákazom ľudia v prírode často zakladajú ohne. Preto riaditeľ prievidzských hasičov každoročne určuje protipožiarne hliadky. „Máme vytýčené trasy, po ktorých chodíme a monitorujeme ich. Sledujeme správanie sa ľudí,“ načrtol hasič.
Ak v prírode nájdu previnilcov, protipožiarne hliadky menované riaditeľom hasičov môžu ľudí sankcionovať. „Môžu byť riešení pokarhaním alebo aj pokutou. Pokuta môže byť až vo výške 331 eur. Okresné riaditeľstvo je oprávnené ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní na mieste do výšky sto eur,“ ozrejmil Kmeť.
Hasiči však na ľuďoch nechcú zarábať, ale chcú pôsobiť skôr preventívne. Preto priestupok často riešia dohovorom a pokarhaním. „Ale sú ľudia, ktorí si nedajú povedať a riešime ich blokovo.“ Opatrenie sa týka aj vlastníkov, správcov alebo užívateľov lesných pozemkov. Musia zabezpečiť v lesoch hliadkovaciu činnosť, potrebné množstvo protipožiarneho náradia a udržiavať prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody.
Obavy sú namieste
Škody, ktoré vzniknú požiarom v lese, sú často veľkých rozsahov. Príkladom je požiar lesa v časti Ráztočna, na Remate, v roku 2007. „Hasili sme ho sedem dní. Nasadili sme aj vrtuľník ministerstva vnútra, pomáhali všetci hasiči z okresného riaditeľstva, dobrovoľné hasičské zbory, lesníci a mnoho iných ľudí,“ spomenul Kmeť.
Tento rok hasiči takýto veľký požiar nezaznamenali. Na zásahy však vyrážajú k menším požiarom, ktorých je pomerne veľa.

„Toto nám odčerpáva ľudí, ktorí sú v týchto krízových situáciách určení na iné záležitosti, pri ktorých musíme chrániť zdravie ľudí,“ povzdychol si. Preto vyzval ľudí, ktorí chodia do prírody, aby sa správali zodpovedne. „Mali by dodržiavať zákazy, o ktorých každý vie. Aj malý ohník môže spôsobiť veľkú škodu,“ uzavrel.