PRIEVIDZA. Prievidzská spoločnosť Brose zamestnáva približne tisíc ľudí, nič sa na tom nezmenilo ani v čase šírenia koronavírusu. V rámci opatrení pracujú niektorí ľudia z domu, iní čerpajú dovolenky alebo OČR.
Pripravili sa vopred
Konateľ spoločnosti Axel Mallener vysvetlil, že sa na krízu pripravovali už pri prvých zmienkach o novom víruse. „Od februára máme zriadený krízový štáb, zamestnancom sme rozdali vitamín C, cez našu firemnú aplikáciu ich informujeme o všetkom dôležitom a zvýšenú pozornosť venujeme aj dezinfekcii priestorov,“ objasnil.
Napriek tomu, že v súčasnosti funguje len 35 percent výroby a okolo 700 zamestnancov je doma, konateľ situáciu nevidí tragicky.
„Mojou stratégiou je nechať si zamestnancov, nie prepúšťať. Využívame dostupné krízové nástroje a snažíme sa ľudí motivovať, aby mysleli pozitívne, podporovali si imunitu, športovali, relaxovali a trávili viac času s najbližšími.“
Automobilky nevyrábajú

Mallener si zároveň uvedomuje, že situácia v priemyselnom segmente sa môže skomplikovať. Pre firmu, ktorá sa zaoberá výrobou komponentov do autopriemyslu, nastanú ťažké časy. Predpokladá, že máme pred sebou ešte dlhú dobu, počas ktorého ľudia nebudú uvažovať nad kúpou auta. Orientujú sa na základné potreby, alebo si peniaze pre istotu nechajú.
Spoločnosť to už začala pociťovať, všetci európski automobiloví partneri zatvorili závody, ani v USA už nie je pre koho vyrábať. Záchranou v tomto období je pre Brose ázijský trh, ktorý sa po koronakríze postupne začína prebúdzať. V súčasnosti je výhodou mať široké spektrum zákazníkov. Kto má jedného, má podľa podnikateľa problém.
„Bola situácia, keď išiel náš segment hore, darilo sa nám, o dobrých zamestnancov sme sa doslova bili. Teraz v kríze nechceme týchto ľudí poslať preč. A ľudia by si mali v tomto ťažkom čase vážiť prácu oveľa viac ako doteraz,“ myslí si Mallener.
Očakáva pomoc štátu
Situáciu na trhu označil za dramatickú. Preto by mal podľa jeho názoru štát teraz pomôcť predovšetkým malým firmám, no časom budú potrebovať pomoc aj veľké spoločnosti.
„Nová vláda to po nástupe nemá jednoduché. No treba si uvedomiť, že veľké firmy sú pre ekonomiku dôležité. Malé potrebovali pomoc ako prvé, no teraz sa treba zamerať na veľké spoločnosti,“ vysvetlil s tým, že ak štát chce, aby sa veľkí zamestnávatelia počas koronakrízy starali o svojich ľudí, treba ich podporiť.
„My máme 650 ľudí doma, pretože momentálne nie sú vo výrobe potrební a platíme ich. Hovoríme o miliónoch eur mesačne na nákladoch, ktoré mi nikto nevráti. Súčasné opatrenia nie sú dostatočné, štát musí ukázať, že chce, aby si veľké firmy ponechali zamestnancov a pomôže im s tým. Ak sa zobudíme pri 30-percentnej nezamestnanosti, bude neskoro,“ uzavrel Axel Mallener.
Ekonomicka kríza je reálnou hrozbou
Podľa jeho slov nie je najväčším súčasným problémom koronavírus, ale ekonomické dopady, ktoré môžu mať na svedomí opatrenia na zastavenie pandémie. Najväčšie riziko vidí v hroziacej ekonomickej kríze.
Brose má rozpracovaný veľký projekt výstavby tretej výrobnej haly v Prievidzi. Ten ani kríza nezastavila a práce pokračujú podľa plánu. „Stavba napreduje v poriadku, ťažšie zháňame materiály, ale všetko sa dá. Ak sa všetko podarí, projekt bude tento rok hotový a hala postavená a bude priestor na vytvorenie nových pracovných miest,“ avizoval Mallener.