PRIEVIDZA. Desiatky ochranných štítov vyrobili dobrovoľníci v Prievidzi. Urobili tak v rámci iniciatívy, ktorá sa rozbehla na internete. Ochranné pomôcky dobrovoľníci vyrábajú na 3D tlačiarňach. Do pomoci sa zapojila aj známa prievidzská firma, ktorá ponúkla svoje zariadenia aj priestory. Prvé výrobky už slúžia zdravotníkom.
Ochranný štít pozostáva z plexiskla, gumy a rámu vytlačeného na 3D tlačiarni. „Náklady na jeden štít sú dokopy 1,92 eura. Robíme to hlavne preto, že je toho nedostatok. S nákladmi sme sa vedeli dostať nižšie, ako to ponúkajú firmy,“ uviedol jeden z dobrovoľníkov Roman Lenčeš. Štíty sú vyrobené z plastu a zdravotníci ich môžu po použití umyť, vydezinfikovať a znovu použiť.

Dobrovoľníci sa stretli vďaka sociálnej sieti. Jeden z nich tam uverejnil výzvu, ku ktorej sa pripojili ďalší. Vďaka výzve sa im podarilo získať aj 2600 eur, ktoré využívajú na nákup materiálu. „Vyrobiť by sme mohli viac ako 1300 ochranných štítov. Všetko však záleží od ceny jednotlivého materiálu, keďže je teraz nedostatkový. Ale predpokladáme, že minimálne tisíc štítov vytlačíme a odnesieme zdravotníkom,“ načrtol dobrovoľník Branislav Gigac.
Ako uviedol, štítmi kompletne zásobili bojnickú nemocnicu. Okrem toho ich podarovali niektorým zubárom, Slovenskému červenému krížu aj dobrovoľníkom z Jednotky civilnej ochrany Chrenovec-Brusno. Ochrannú pomôcku chcú dobrovoľníci poskytnúť najmä zdravotníkom v okrese Prievidza. „Zajtra pôjdeme zásobovať Nemocnicu Handlová, Polikliniku Nováky aj banských záchranárov,“ priblížil.
Pred niekoľkými dňami začali štíty vyrábať v priestoroch na sídlisku Zapotôčky, teraz to robia v areáli v prievidzskom priemyselnom parku. „V našich pôvodných priestoroch boli problémy najmä s elektrinou, mnohokrát nám vypadávala, keďže stroje požadujú veľa elektrickej energie,“ opísal Gigac.

„My sme vedeli o tejto iniciatíve, bolo to všeobecne známe, že táto partia pomáha zdravotníkom. Dozvedeli sme sa, že sú v malých priestoroch. Vedeli sme, že majú problémy s elektrinou,“ načrtol asistent riaditeľa spoločnosti Brose Prievidza Peter Hupka. Preto sa prievidzský dodávateľ pre automobilky rozhodol dobrovoľníkom ponúknuť väčšie priestory vo svojom sídle. Rovnako zabezpečili elektrinu a do výroby štítov zapojili vlastné 3D tlačiarne. „Zdalo sa nám to logické, spojiť sily, aby toho bolo čo najviac a čo najrýchlejšie. Aby sme vedeli tieto pomôcky vyrábať a distribuovať pre zdravotníkov,“ ozrejmil Hupka.
To potvrdil aj generálny riaditeľ Brose Prievidza Axel Mallener. „Teraz nechceme riešiť politické veci. Chceme pomôcť. Nevadí kto to robí, za akú stranu je. Ale keď niekto potrebuje našu pomoc, je jasné, že pomôžeme,“ uviedol Mallener.
V utorok popoludní sa ďalší dobrovoľníci pridali k mestu Prievidza a pomohli mu rozniesť rúška pre seniorov. Dnes popoludní ich podľa zoznamu rozniesli do schránok na Starom sídlisku a v jeho okolí.