DLŽÍN. Rodáčka z Dlžína a vášnivá cestovateľka, ktorá žije v Londýne, sa tesne pred uzatvorením hraníc stihla vrátiť z domácej dovolenky do Anglicka. Ako zamestnankyňa aerolínií ostala pre pandémiu doma. Rozpráva o tom, ako sa britská vláda stará o ľudí a podnikateľov, ako Angličania pristupujú k preventívnym opatreniam, aj o tom, ako mala v týchto dňoch pozorovať slony v Juhoafrickej republike. SONIA WITTEN.

Ako vnímate súčasnú situáciu vo svete, čo sa šírenia koronavírusu týka?
Príde mi až neuveriteľné, že v tejto dobe, keď svetové veľmoci a korporácie majú všetko pod kontrolou, sa veci takto vymknú. Na jednej strane rozmýšľam, či toto všetko nie je umelo vyvolané, aby to niečo docielilo, ale zase na druhej strane to môže byť spôsob, akým sa konečne bráni príroda. Nepomáha fakt, že žijeme v dobe médií a sociálnych sietí, kde informácie, ale aj dezinformácie, opatrenia, ale aj panika sa globálne šíria neuveriteľne rýchlo.
Britská vláda spočiatku zaujala úplne opačný postoj ako zvyšok sveta a vsádzala na taktiku kolektívnej imunity. Súhlasili ste s tým?
Je veľmi ťažké súdiť, keď ešte nikto nevie, aký to všetko bude mať koniec. Doposiaľ žiadna moderná vláda nemusela čeliť takejto situácii a náporu. Počas Brexitu som Borisovi Johnsoonovi veľmi neverila, ale v tejto kríze je celkom presvedčivý. Od začiatku hlásal, že pripravujú opatrenia, ale všetko má ten správny čas. Britská vláda hneď urgovala ľudí, ktorí patria do rizikovej skupiny, aby sa izolovali, čo mnoho z nich.
Prečo sa neskôr zmenil prístup britských predstaviteľov k opatreniam?