Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupne pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku,môžete tak urobiť kúpou predplatného, ďakujeme.
PRIEVIDZA. Prvý automat na rúška má od soboty aj Prievidza. Spustili ho dobrovoľníci, ku ktorým sa pridal miestny podnikateľ. Na začiatok do rúškomatu umiestnili 70 rúšok, pripravené však majú ďalšie.
Rúškomat sa nachádza na Veľkonecpalskej ulici v Prievidzi pred známym mäsiarstvom. Práve jeho majiteľ vyčlenil daný automat, v ktorom sa okrem sladkostí a pochutín predávajú doma ušité rúška, dezinfekcia aj bylinný liehový roztok. „Je to tam 24 hodín denne, aby si to ľudia mohli kúpiť,“ uviedla jedna z dobrovoľníčok Natália Svítková.
Stroj je vybavený platobným terminálom, takže za rúška môžete zaplatiť aj kartou. Záujemcovia tak nemusia manipulovať s mincami ani bankovkami.

„Spustili sme to v sobotu poobede, takže ešte nevieme, akú to má odozvu,“ načrtla Svítková. Do predaja zatiaľ dali 70 kusov rúšok a pripravených majú viac ako 500 ďalších. Tie momentálne hygienicky balia tak, aby ich bolo v automate možné predávať.
Okrem automatu na Veľkonecpalskej ulici by mali pribudnúť ďalšie takéto zariadenia. „Momentálne riešime umiestnenie ďalšieho stroja. Máme dve možné lokality. Jedna je v spoločnosti, kde je dosť veľký pohyb ľudí,“ povedala dobrovoľníčka s tým, že o presnom umiestnení ďalšieho stroja sa rozhodne začiatkom týždňa. Pribúdanie automatov na rúška bude závisieť aj od záujmu ľudí.
Dobrovoľníci budú stroj priebežne sledovať a v prípade potreby budú rúška dopĺňať. Doplnenie dezinfekcie bude závisieť od toho, ako bude tento tovar dostupný u dodávateľa. O podobné materiály je totiž v súčasnosti veľký záujem.

Ochranu tváre šiju dobrovoľníčky z iniciatívy ´Uši rúško susedovi´. V rámci nej rozdali stovky rúšok vo svojom okolí, pre chorých ľudí, do bojnickej nemocnice či rôznym záchranným zložkám. Dobrovoľníci ani majiteľ automatu si nenárokujú z predaja rúšok zisk.
Jedno rúško stojí dve eurá. Výnos z predaja rúšok v automate pôjde práve šičkám, aby si mohli zakúpiť potrebný materiál. „Každý to robí dobrovoľne. Oni nevedeli, že im za to niečo budeme dávať,“ dodala Svitková s tým, že v žiadnom prípade nejde o zárobkovú činnosť, ale o pomoc ľuďom, aby sa rýchlo a jednoducho dostali k ochranným rúškam.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu