Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupne pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku,môžete tak urobiť kúpou predplatného, ďakujeme.
HORNÁ NITRA. Mestá a obce zrejme pozastavia investície, ktoré chceli v tomto roku urobiť. Vyplýva to zo záverov štvrtkového mimoriadneho rokovania Rady Združenia miest a obcí hornej Nitry.
„Uvedomujeme si, aká je na Slovensku ekonomická situácia. Mnohé firmy zatvorili svoje fabriky a ľudia nepracujú, bude to určite mať vplyv na výber daní z príjmov. A to sú práve tie príjmy, od ktorých sú odkázané naše mestá a obce,“ informoval predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry Vojtech Čičmanec.

Samosprávy preto začínajú poverovať svojich ekonómov a účtovníkov, aby pripravili analýzu tejto situácie. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá monitoruje a hodnotení vývoj hospodárenia Slovenskej republiky, poslala obciam scenáre, ako by ich mohol ovplyvniť koronavírus. Podľa najhoršieho variantu by samosprávy mohli prísť až o štvrtinu peňazí.
„Verím, že sa nenaplnia tak negatívne, ako to je v nich prezentované. Ale musíme byť pripravení, aby sme vedeli zabezpečiť chod obcí. Asi sa začnú prehodnocovať investičné zámery obcí tak, aby neohrozili chod základných potrieb obce,“ načrtol Čičmanec.

Svoje kroky premyslia
Predseda združenia je zároveň starostom obce Kocurany. Ich príjem z podielových daní bol doteraz približne 9-tisíc eur mesačne. „Keby sa naplnil krízový scenár, tak sa dostávame na 6-tisíc eur. Na chod samosprávy, aby sme vedeli svietiť, dať ľuďom mzdy, vyzbierať odpad, tak potrebujeme 8-tisíc eur. Ak by k tomu došlo, dostali by sme sa do deficitu a budeme musieť hľadať spôsoby a systém, ako to zabezpečiť,“ poukázal Čičmanec.
Podobné problémy môžu nastať aj v iných obciach. Opatovce nad Nitrou musia doplácať za projekty, ktoré urobili ešte v minulom roku. „Vybudovali a opravovali sme miestne komunikácie. Tretinu máme splatenú a dve tretiny sme preniesli do tohto roku. Tie musíme splácať. V takomto scenári je to veľká záťaž pre našu obec,“ priblížila starostka Opatoviec nad Nitrou Dana Melišková.
Korovanírus sa výrazne dotkne aj turistickej metropoly hornej Nitry, Bojníc. Kúpele, zámok aj zoologická záhrada sú zatvorené. V meste nie sú turisti, a preto ubytovacie zariadenia nebudú mestu odvádzať daň z ubytovania. „Dobre vieme, že mesto Bojnice je odkázané na cestovný ruch. V rozpočte nám to bude chýbať. Investičné akcie, ktoré sme mali naplánované na tento rok, sa budú musieť vypustiť. Ale rozhodujú o tom poslanci, tak sa dohodneme,“ opísal primátor Bojnic František Tám. Sumu, o ktorú Bojnice môžu prísť, ešte konkretizovať nevedel. „Záleží, dokedy toto všetko bude trvať,“ povzdychol si Tám.

Poplatky zvyšovať neplánujú
Ako informoval predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry, obce majú dva príjmy. Jedným sú spomínané, takzvané podielové dane, a druhým sú dane z nehnuteľností, ktoré samosprávy vyberajú od obyvateľov. „Rozhodnutia o dani z nehnuteľnosti a poplatku za komunálny odpad budeme doručovať do domácností za sprísnených hygienických podmienok. Umožníme splátky daní a poplatkov, budeme žiadať občanov, pokiaľ je to možné, aby zabezpečili platby bezhotovostným stykom,“ ozrejmil Čičmanec.
Ľudia sa teda pýtali, či obce idú zvyšovať poplatky. „Nepôjdeme týmto spôsobom. Zákon nám to neumožňuje,“ zdôraznil predseda združenia. Ide o to, že zvyšovanie poplatkov odsúhlasujú formou všeobecne záväzného nariadenia poslanci a robia tak na jeden rok dopredu. „Je to skôr o tom, že budeme musieť nájsť spôsoby, ako šetriť,“ ozrejmil Čičmanec.

Nemajú prehľad
Ďalším problémom, s ktorými sa starostovia stretávajú je to, že nemajú nárok na informácie o ľuďoch s podozrením na koronavírus. „Trápi to napríklad kolegov v obciach, kde sú chatové oblasti. V nich sa nekontrovane pohybujú ľudia bez toho, aby mestá a obce vedeli, o akých ľudí ide. Či náhodou nie sú v karanténe, dokonca môžu byť aj pozitívni,“ načrtol Čičmanec.
Podľa neho je nelogické, keď sa dáva prednosť ochrane osobných údajov pred ochranou zdravia. „My ako starostovia sme zo zákona zodpovední za ochranu zdravia našich obyvateľov. Nemôže byť nejaký osobný údaj nadradený tomu, aby sme napríklad vedeli, kto je pozitívny a mal by byť v karanténe,“ uviedol. Narážal na to, že mnoho ľudí, u ktorých sa potvrdil koronavírus, je v domácej karanténe. „Môže sa stať, že niekto z tých ľudí bude nezodpovedný. Bude si myslieť, že už je v pohode a bude nám behať.“
Zároveň prízvukoval, že zamestnanci samospráv sú odborne zaškolení a vedia narábať s osobnými údajmi. „Podľa mňa nehrozí, aby došlo k nejakým únikom. Budeme sa správať zodpovedne, a to môžem vyhlásiť za všetkých kolegov starostov. Osobné údaje nebudú zneužité. Budú na to, aby sme ochránili ostatných obyvateľov,“ deklaroval Čičmanec.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu