Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
HORNÁ NITRA. Zdravotníci, lekárnici, hasiči, policajti, predavačky a mnohí iní patria k ľuďom, ktorí denne zabezpečujú chod krajiny. Najmä oni sa potrebujú chrániť pred koronavírusom, napriek tomu majú žalostne málo prostriedkov.
Denne prichádzajú do styku s veľkým počtom ľudí a nevedia, či niekto z nich neprišiel do kontaktu s koronavírusom. Preto potrebujú chrániť svoje zdravie, aby dokázali ochrániť ostatných ľudí.
Lekári a zdravotné sestričky z prievidzských ambulancií však poukázali na to, že bojujú s nedostatkom materiálu.
„So zásobami sme už na tenko. Možno nejaký týždeň dva, aj to sú také provizórne zásoby. Určite by sme uvítali, keby sme mohli mať originálne rúška, aj tie jednorázové. Samozrejme rukavice, dezinfekčné prostriedky,“ vymenovala potrebné pomôcky detská lekárka Alena Maslenová.
Poukázala na to, že denne prichádzajú do kontaktu s pacientmi. „Našou snahou je zostať zdraví. Ale nie z egoistických dôvodov, ale preto, aby sme mohli plniť posolstvo. Naozaj chceme pomáhať,“ povedala lekárka. Zdôraznila, že to hovorí za všetkých zdravotníkov, záchranárov, hasičov, policajtov, ale aj predavačky.

Strach aj smútok
„Je to nefér, keď nikto v prvej línii nemá rúško. Nikto. Či je to lekár, či je to sestra. Predavači, policajti nemajú rúška. A keď aj nafasujú, tak majú jedno dve na celý týždeň,“ zdôraznila zdravotná sestra Mária Matyašovská.
„Cítim sa, samozrejme, ohrozená. Okrem toho cítim smútok,“ načrtla zdravotná sestra Jana Volfová. Narážala na to, že ľudia sú zlí a neprávom obviňujú zdravotníkov. Spomenula prípad, keď sa na sociálnej sieti dočítala, že rúška a dezinfekciu si rozkradli lekári a zdravotníci v nemocniciach.
„Je to úbohé a smutné. Je nepublikovateľné, čo si o tom človeku myslím. Namiesto toho, aby si ľudia vážili, že nasadzujeme svoje zdravie, že ohrozujeme seba aj svoje rodiny, sú zlí,“ reagovala Jana Volfová.

Čakajú pomoc
Všetky zdravotné pracovníčky sa odvolávali na sľuby, že práve ľuďom v prvej línii štát poskytne potrebné veci.
„Zatiaľ sme nedostali avizované ochranné pomôcky. Robíme, čo môžeme. Rúško mám ručne vyrobené,“ povedala lekárka. Rovnako aj dezinfekciu si vyrábajú svojpomocne. „Ocot, voda a špiritus. S tým umývam hračky a povrchy v ambulancii. Keďže nám už došli prostriedky, ktoré sú na to určené,“ povzdychla si Volfová. S prosbou o pomoc sa obracia štát.
„Apelujem na tých ľudí, ktorí to sľúbili, aby svoj sľub dodržali,“ prízvukovala sestrička.

Začali s distribúciou
Ako informoval predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, s distribúciou ochranných pomôcok začali v stredu.
„Pre lekárov je to osemtisíc jednorázových rúšok, ktoré sme na kraj dostali. Je to osemtisíc párov rukavíc a osemtisíc párov návlekov na obuv. V prvom rade sme ich rozdelili pre lekárov prvého kontaktu,“ uviedol.
Bojnická nemocnica už časť týchto prostriedkov dostala. Všeobecní a detskí lekári v okrese Prievidza potrebné pomôcky dostali v piatok. „V celom kraji je to 249 lekárov pre dospelých a 120 detských lekárov,“ vyčíslil Baška.

Sestričky sa zmenili na krajčírky
Podľa zdravotníkov je to však stále málo. „Sme ochotní aj zaplatiť, my to nechceme zadarmo,“ povedala Maslenová. Problémom je dostupnosť rúšok, rukavíc aj dezinfekcie.
Preto sa niektoré zdravotné sestričky zmenili na krajčírky. Rúška z bavlny šijú doma aj v práci, keď nemajú pacientov ani telefonáty. „Tieto konkrétne som sľúbila kolegyniam. Niečo dám do lekárne, aby tam ľudia mohli vstúpiť,“ priblížila Mária Matyašovská.
Viacero rúšok rozdávajú aj pacientom. „V ambulancii mám rúška, ktoré poskytujem sociálne slabším ľuďom. Nestačí rúško odovzdať do rúk, ale treba ich aspoň nejakým spôsobom aj vzdelať, aby pochopili vážnosť situácie,“ ozrejmila Jana Volfová.
Napriek všetkým problémom sa lekárky aj sestry snažia zostať pozitívne.
„Za každú cenu vydržíme. My sa nevzdávame. Sme optimistické baby a vieme, že to všetko pôjde, že to bude dobré. A zvládneme to všetci spolu,“ dodali zdravotné sestry.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu