PRIEVIDZA. Teplo, sucho a parazity najzásadnejšie vplývajú na kondíciu a stav včelstiev v dnešnej dobe. Sú slabé, často hynú od hladu či na choroby. Včelári tento trend pociťujú na množstve získaných produktov, čo ich ovplyvňuje ekonomicky.
V snahe zarobiť a doplniť výpadky včelstiev sa mnohí namiesto produkcie medu venujú ekonomickému chovu včiel. V rámci neho včely a matky technicky množia a následne predávajú. Tieto včely však majú rovnaký osud, z problému je tak začarovaný kruh. Na jeho riešenie sú potrebné koncepčné opatrenia a predovšetkým peniaze. Vysvetľuje novácky včelár PETER BALÁK.

Aké sú v súčasnosti najväčšie problémy včiel?
Na prvom mieste je to zmena klímy, ktorá v lete prináša veľké horúčavy a suchá, kvitne menej rastlín. Včely nenachádzajú dostatok potravy a nedostávajú tak dostatočnú výživu pre seba ani pre zimnú generáciu, ktorú zakladajú. Včelári ich prikrmujú cukrovým sirupom, aby mali energiu, no nevedia im dodať bielkovinovú zložku stravy, ktorou je peľ. Na svete neexistuje jeho relavantná náhrada. Zimné včely sú následne nedostatočne vyvinuté, majú skrátenú dĺžku života, slabo vyvinutý imunitný systém a podliehajú chorobám či hladu. Neprežívajú v takej pohode, ako by mali.