PRIEVIDZA. Samosudca Okresného súdu v Prievidzi uznal v pondelok trojicu obžalovaných v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej z augusta 2009, ktorý si vyžiadal 20 obetí, za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia. Ladislavovi H., Jozefovi T. a Daliborovi R. uložil niekoľkoročné tresty odňatia slobody, ako i zákaz činnosti v ich odboroch. Rozsudok nie je právoplatný, odvolali sa voči nemu obžalovaní a obhajca Ivan Žilík, prokurátor a obhajca Peter Filip si ponechali lehotu na podanie odvolania.
"Súd vyhodnotil dôkazy, ktoré boli získané zákonným spôsobom podľa svojho vnútorného presvedčenia, ktoré je založené na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu, jednotlivo aj súhrnne, nezávisle od toho, či tieto dôkazy zabezpečil súd, orgány činné v trestnom konaní alebo niektorá zo strán," uviedol po vyhlásení rozsudku samosudca Pavol Bielik.

Preukázala sa vina
Podľa názoru súdu, vzhľadom na všetky vykonané dôkazy vrátane dôkazov, ktoré boli vykonané po zrušení rozsudku odvolacím súdom, je možné konštatovať, že bolo preukázané, že všetci traja obžalovaní sa dopustili tohto konania. "Súd je toho názoru, že existuje príčinná súvislosti medzi konaním obžalovaných a následkom, ktorý vznikol," doplnil Bielik.
Samosudca uložil obžalovanému Ladislavovi H. trest odňatia slobody na päť rokov a zákaz vykonávania funkcie vedúceho bane na päť rokov. Obžalovanému Jozefovi T. uložil trest odňatia slobody na šesť rokov a zákaz vykonávania funkcie vedúceho likvidácie havárie na sedem rokov, obžalovanému Daliborovi R. trest odňatia slobody na osem rokov a zákaz vykonávania funkcie vedúceho likvidácie havárie na sedem rokov. V prípade Dalibora R. súd rozsudkom zvýraznil jeho postup pri likvidácii havárie vzhľadom na následky.
Súd sa podľa samosudcu sa kauzou zaoberal v intenciách rozhodnutia Krajského súdu (KS) v Trenčíne, ktorý mu nariadil znovu vypočuť znalcov. Opieral sa aj o výpovede znalcov z Ostravy, ako i výpoveď vedúceho vetrania. Samosudca považuje za mimoriadne dôležitú aj výpoveď Vladimíra Tejbusa, ktorý bol súčasťou vyšetrovacej komisie nešťastia a obhajoba jeho výpoveď spochybnila. Ten poukázal okrem iného na to, že Obvodný banský úrad v Prievidzi, ako i Hlavný banský úrad sa snažili ovplyvniť vyšetrovanie. "Súd považuje túto výpoveď za veľmi dôležitú z toho dôvodu, že táto okrem iného ukazuje snahu po mimoriadnej udalosti určitým spôsobom ovplyvniť a skresliť závery vyšetrovania tejto udalosti," zdôraznil Bielik.
Poškodených odkázal samosudca na civilné konanie, keďže by sa v tejto veci muselo uskutočniť ďalšie dokazovanie.
"Je nutné si uvedomiť, že obžalovaným je kladené za vinu nie to, že spôsobili požiar, prípadne výbuch v bani Handlová, ale tá skutočnosť, že svojím ľahostajným prístupom riešili udalosť rutinným spôsobom ako každú záparu, každý požiar. Svojou ľahostajnosťou sťažili možnosť likvidácie požiaru a tejto mimoriadnej situácie," vyhlásil prokurátor Ronald Kutiš. Podľa svojich slov je s rozsudkom spokojný a čo sa týka výroku o treste, tento napĺňa základné zásady účelu ukladania trestu.
Rozsudok súdu označil obhajca Filip za nie prekvapujúci, a to vzhľadom na priebeh pondelňajšieho pojednávania. "Skôr ma prekvapil len fakt, že niektoré dôkazy boli vyhodnotené tak, ako som nečakal. Reakcia mojich klientov o podaní odvolania je absolútne prirodzený krok, ktorý musel nastať," uviedol. "Rozhodnutie, ktoré bolo založené na základe znaleckej organizácie, ktorá už ňou nie je, na základe výpovede svedka, ktorý nie je svedkom, považujem za arbitrárne a nesprávne," komentoval Filip.

Obávajú sa zdĺhavého procesu
Miroslav Masarik, bývalý baník, ktorý sa nachádzal 400 metrov od miesta výbuchu, sa obáva ďalšieho naťahovania súdu. "Kedže odvolanie padlo, takže asi budeme pokračovať ďalších desať rokov," uviedol Masarik. Na celý výbuch má od začiatku svoj názor. "Pochybilo sa. Zlyhal ľudský faktor. Nepristúpili k tej situácii tak, ako sa malo. Podľa mňa sú vinní," myslí si Masarik.
S rozsudkom je spokojná aj Jana Kubáleková, ktorá pri tragédii prišla o muža. "Očakávam nekonečný priebeh. Zase sa odvolali. Odľahlo mi, ale neviem dokedy. Budeme čakať ďalej," skonštatovala Kubáleková.
Podľa bývalého dlhoročného baníka Jozefa Strieženca, ktorý pracoval aj vo vedúcich funkciách, obžalovaní jednoznačne vinní sú. „Ale netúžim po tom, aby sedeli s vrahmi niekde vo väznici. Ale takisto nechcem, aby ďalej pracovali v zodpovedných funkciách vo vedení baní. Pretože spraviť takúto chybu, kde dvadsiati ľudia zahynuli ich vinou, to sa nemôže už opakovať,“ povedal Strieženec.
Ťahanie súdov
Prievidzský súd sa kauzou výbuchu opätovne zaoberal po tom, čo KS v Trenčíne zrušil jeho pôvodný rozsudok v celom rozsahu a vrátil mu vec s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. Rozhodnutie vydal ešte v marci 2017. OS v Prievidzi uznal trojicu zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza Ladislava H., Jozefa T. a Dalibora R. za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia ešte začiatkom mája 2015 a odsúdil ich na niekoľkoročné tresty odňatia slobody a zákazy činnosti vedúcich pracovníkov v bani.
Chronológia vyšetrovania kauzy výbuchu v Bani Handlová z 10. augusta 2009.
10. augusta 2009 - Pri likvidácii požiaru v časti Východnej šachty bane v Handlovej približne 330 metrov pod zemou prišlo k výbuchu. Vyžiadal si životy 20 osôb - 11 banských záchranárov a deviatich civilných baníkov. Výbuch nastal krátko po 9.30 h. Ďalší deviati baníci boli ľahšie zranení. Išlo o najväčšiu banskú tragédiu v histórii priemyselnej ťažby na Slovensku.
9. septembra 2013 - Na Okresnom súde (OS) v Prievidzi sa začalo hlavné pojednávanie. Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia boli zamestnanci Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP), ktorí sa podieľali na likvidácii požiaru - Ladislav H., Jozef T. a Dalibor R. Posledný menovaný bol obžalovaný z rovnakého prečinu aj v prípade závalu v bani Nováky z novembra 2006. Podľa obžaloby sa Ladislavovi H. kládlo za vinu, že pre jeho pokyn uzatvoriť požiarny vodovod nemohli pri požiari využiť vodu z tohto zdroja. Daliborovi R. sa kládlo za vinu, že nesprávne vyhodnotil situáciu, neodvolal pracovníkov z bane a nezamedzil tam prístup ďalším osobám. Nevykonal evidenciu osôb, ktoré sa nachádzali v bani a napriek tomu nariadil otvorenie krídla dverí v trafostanici, čím došlo k zmene vetrov. Jozef T. podľa obžaloby nesprávne vyhodnotil situáciu a nezabezpečil sfunkčnenie požiarneho vodovodu, neodvolal ľudí z miesta a nemyslel na možnú zmenu vetrov a prípadný výbuch.
11. septembra 2013 - Po výpovediach ďalších svedkov samosudca OS v Prievidzi Pavol Bielik prerušil pojednávanie. Na OS vypovedali aj svedkovia, ktorí sa podieľali na koordinácii prác na likvidácii požiaru.
25. - 26. novembra 2013 - Na OS v Prievidzi pokračovalo hlavné pojednávanie s obžalovanými. Na súde vypovedali ďalší svedkovia.
24. - 25. februára 2014 - Ako svedkovia obhajoby sa na pojednávaní vyjadrovali ďalší zamestnanci a odborníci, obvodní banskí inšpektori a členovia vyšetrovacej komisie nešťastia z Obvodného banského úradu (ObBÚ) v Prievidzi.
28. - 29. apríla 2014 - Výpoveďami ďalších svedkov sa začalo prerušené hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze výbuchu. Okrem svedeckých výpovedí súd prehrával CD nosiče s rozhovormi medzi baňou a riadiacim dispečingom a DVD záznamy zo záchranných prác.
9. a 11. júna 2014 - K príčinám výbuchu sa vyjadrovali štyria odborníci, ktorí vypracovali znalecké posudky. Za príčinu banského nešťastia označili zhodu viacerých okolností, jednou z nich mal byť výsyp materiálu.
21. januára 2015 - Prievidzský OS pokračoval v pojednávaní, pričom oboznamoval prítomných s listinnými dôkazmi.
5. mája 2015 - Oboznamovaním s listinnými dôkazmi zo spisu sa na OS v Prievidzi začalo odročené hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze výbuchu v Bani Handlová. Na rad mali prísť záverečné reči prokuratúry a obhajcu obžalovaných.
7. mája 2015 - Trojicu zamestnancov HBP Ladislava H., Jozefa T. a Dalibora R. samosudca OS v Prievidzi Pavol Bielik uznal za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia v kauze výbuchu v Bani Handlová a uložil im tresty odňatia slobody v trvaní od piatich do ôsmich rokov, vrátane niekoľkoročného zákazu vykonávania činnosti vedúcich pracovníkov v bani. Rozsudok nebol právoplatný, obhajca Ladislava H. Ivan Žilík aj v zastúpení obhajcu ostatných dvoch obžalovaných Petra Filipa sa na mieste odvolal.
30. novembra 2016 - Polícia začala opäť vyšetrovať okolnosti výbuchu v Bani Handlová. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prievidzi začal na pokyn okresného prokurátora trestné stíhanie vo veci pre zločin marenia spravodlivosti. Podľa bývalého vedúceho oddelenia banskej bezpečnosti na HBÚ Vladimíra Tejbusa mohli byť príčiny nešťastia iné, než prezentovali závery poradnej komisie.
10. júna 2017 - O výbuchu v Bani Handlová mal znova rozhodovať OS v Prievidzi. Rozhodol o tom senát Krajského súdu (KS) v Trenčíne, ktorý zrušil rozsudok v celom rozsahu.
26. novembra 2018 - Všetky dôkazy smerovali k tomu, že baníci a banskí záchranári, ktorí zahynuli v Bani Handlová v auguste 2009, zomreli už pri hasení požiaru, teda skôr ako nastal výbuch. Uviedol to bývalý vedúci oddelenia banskej bezpečnosti na HBÚ Vladimír Tejbus na hlavnom pojednávaní na OS v Prievidzi. Hlavné pojednávanie odročil samosudca na neurčito.
16. septembra 2019 - Požiar v podzemí Bane Handlová vyvolal otázku, čo sa malo zachrániť jeho hasením a či sa nemal zlikvidovať uzatvorením požiariska. Tento záver znaleckého posudku zopakoval jeden z dvoch predvolaných svedkov Pavel Vavrek na OS v Prievidzi. Za najpodstatnejšiu príčinu tragédie s 20 obeťami Vavrek označil vypadnutie popolčeka, čím zostali zavalené dve tretiny chodby, ďalej deformáciu prerážky a manipuláciu s dverami na trafostanici.
20. novembra 2019 - Vypočúvaním svedkov pokračovalo na OS v Prievidzi hlavné pojednávanie v kauze výbuchu v Bani Handlová. Predseda Českého banského úradu Martin Štemberka vyhlásil, že na banské nešťastie nemalo vplyv otváranie dverí trafostanice, ako to uvádza obžaloba. Príčinami mala byť podľa neho nedostatočná likvidácia zápary a výsyp hornín.
Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22322348/za-nestastie-v-handlovskej-bani-padli-nepodmienecne-tresty.html?ref=trz