Viacero samospráv sa zapojilo do výzvy, ktorej cieľom je ekologické zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BOR). Peniaze z eurofondov – operačného programu Kvalita životného prostredia – využili napríklad Prievidza a Handlová. V oboch mestách vznikli nové kompostárne.
Prievidza kompostuje od jesene
Samospráva Prievidze uviedla do prevádzky kompostáreň biologicky rozložiteľných odpadov na jeseň minulého roka. Kompost, ktorý v nej vyrobí, využije na verejnú zeleň v meste. Prevádzkovateľom kompostárne je v zmysle zmluvy spoločnosť, ktorá sa v meste zaoberá nakladaním s komunálnym odpadom.
„Kompostáreň predstavuje otvorenú skladovú plochu s dvoma stenami na uloženie BRO, podkladovú dosku na technológiu kompostovania a skladovú plochu na uloženie hotového kompostu. K objektom sme zabezpečili príslušné inžinierske siete,“ načrtol hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Celková suma za výstavbu kompostárne predstavuje 453 291,97 eura. Počas výstavby plôch zabezpečilo mesto i dodávku technického vybavenia, na ktoré získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 2 434 027 eur z operačného programu Kvalita životného prostredia. „Finančné prostriedky samospráva využila na nákup technologickej časti zariadenia na zhodnocovanie bioodpadu z kompostovacích kontajnerov. Ďalej sme zakúpili technické mobilné zariadenia, ktoré zabezpečia manipuláciu a prípravu dovezeného biomateriálu počas procesu kompostovania a pred ním, ako aj manipuláciu s výsledným produktom,“ spresnil hovorca mesta. Mesto v rámci projektu zaobstaralo zberné nádoby na kompost, ktoré boli umiestnené v domácnostiach rodinných domov. Okrem toho získalo peniaze na zberové vozidlo s rotačným lisovaním, ktoré slúži na vývoz kompostérov.
Na prevádzkovanie kompostárne mesto vynaloží sumu 4100 eur mesačne,“ dodal Ďureje.
Cieľom je recyklácia odpadu
Novú kompostáreň vybudovala aj Handlová. Reagovala tak na neekologické skládkovanie odpadu, ktoré ročne predstavovalo 5567 ton odpadu. V rámci starostlivosti o zeleň v meste sa ročne vyprodukovalo takmer 800 ton biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý končil na skládke.
Hlavným cieľom projektu bolo zvýšenie miery zhodnocovania odpadov so zameraním na ich prípravu na opätovné použitie a recykláciu a podpora predchádzania vzniku odpadov v meste Handlová. Podaktivitami boli vybudovanie stavebného objektu „ Kompostáreň Handlová“ a zaobstaranie nádob a zvozovej a technologickej techniky.
V roku 2018 sa vybudovala kompostovacia plocha s výmerou 40x 25 m s kompostovaním na malých hromadách s výškou základky 1,6 m a s predpokladanou ročnou kapacitou do 1 350 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Areál je vo vzdialenosti 1,2 km od obytnej zástavby mesta Handlová. Výsledkom je kompost – organické hnojivo s vysokým obsahom trvalého humusu a živín pre výživu rastlín.
Zhodnotia aj vianočné stromčeky
Vybudovanie kompostárne v Handlovej a obstaranie potrebných technológií znamenalo skompletovanie poskytovaného odpadového servisu a vyriešilo situáciu s nakladaním s odpadmi, tiež sa zefektívnil systém zberu „zeleného“ biologicky rozložiteľného odpadu.
Celkovo bolo z projektu zakúpených 2000 hnedých nádob na bioodpad s objemom 240 litrov. Zberné nádoby sa umiestnili hlavne pri obytných domoch, čiastočne aj na sídliskách, podľa požiadaviek obyvateľstva. Záhradnícke kontajnery sú umiestňované v záhradkárskych osadách. V sezóne orezávania stromov a kríkov je mobilný štiepkovač umiestňovaný v týždenných cykloch do jednotlivých obytných a záhradkárskych častí. Zariadenia ako miešací voz, teleskopický nakladač a prekopávač za traktor sú využívané priamo v areáli kompostárne na Scheiblingu. Mesto na projekt získalo nenávratný finančný príspevok z ministerstva životného prostredia vo výške 860 670,85 eur. Samospráva projekt spolufinancovala vo výške 45 298,47 eur.
Obe mestá už vďaka kompostovaniu efektívne využili po Vianociach živé stromčeky, ktoré vďaka kompostovaniu mohli samosprávam opäť poslúžiť.
