Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Handlová nezvládla infarktový záver

HANDLOVÁ. Basketbalisti Handlovej po prehre s Komárnom podľahli pod domácimi košmi aj Žiline, hoci v zápase už viedli o 19 bodov.

MBK Baník Handlová – BK Slávia Žilina 87:93 po predĺžení (27:22, 26:17, 15:18, 13:24 – 6:12)

Handlová: Allen jr., Jašš a Jankovič po 14, Mrviš 10, Huggins 6 (Petráš a Radukič po 13, Mátych 3)

Žilina: Wiggins 20, Merešš 11, Dickson a Sapp po 9, Jeftič 0 (Rožánek 22, Basabe 21, Hoferica 1, Ďuriš 0)

TH: 11/6 – 29/16. Fauly: 24 – 12. Trojky: 13 – 5. Rozhodovali: Zubák, Šarišský, Izák.

Raketový nástup Handlovčanov

Domáci mali fantastický vstup do zápasu, neubehli ani dve minúty a viedli 10:0. Hosťujúci tréner Ivan Kurila si zobral oddychový čas a svojim zverencom dal „kázeň“ o koncentrácii a osobnej zodpovednosti za výkon na palubovke. V piatej minúte už bol rozdiel len päťbodový, a tak sa aj skončila úvodná štvrtina 27:22. V druhej desaťminútovke Handlová kontrolovala dianie na ihrisku a svoj náskok neustále zveľaďovala. Strelecky sa presadzovali predovšetkým Jašš s Mrvišom. Na polčasovú prestávku išli mužstvá do šatní za stavu 53:39.

Premrhaný veľký náskok

Po prestávke opäť začali aktívnejšie Hornonitrania. V 25. minúte viedli o 19 bodov a za Žilinu by v tej chvíli nedal nik ani „deravý groš.“. Paradoxne tento stav „šošonov“ nezložil a postupne sa začali prebrať zo zlého sna. Vďaka zónovej obrane 2-3 postupne znižovali bodové manko. Pred poslednou štvrtinou mali Handlovčania ešte stále pohodlné vedenie 68:57. Pod dojmom, že nám sa už nemôže nič stať, upustili z koncentrácie a nechali vysokoškolákov rozohrať ich veľkú partiu. Hostia dali domácim šnúru 10:0 a razom boli opäť v hre. V 36. minúte išli Žilinčania po prvý raz do vedenia 70:71. Handlová necelé dve minúty pred koncom prehrávala o sedem bodov a prežívala klinickú smrť. Hosťujúci hráči boli z nečakanej ponuky takí zmätení, že ju nedokázali využiť. Dvomi úspešnými šestkami dostal domáci Allen 15 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času zápas do remízového stavu 81:81.

Žilinská gilotína?

V predĺžení došla domácim para. Nedarilo sa im v útoku ani v obrane. Hostia si napokon víťazstvo zobrali až príliš ľahko a s jasným prehľadom. Žiline sa podobný kúsok podaril pred časom v Prievidzi (tá vyhrávala už o 21 bodov a napokon prehrala). Žilinčania vtedy svojim víťazstvom „zoťali“ hlavu trénerovi Bujanovi. Otázkou zostáva, či po Prievidzi nepadne trénerská hlava aj v Handlovej...

Branko Maksimovič, domáci tréner: „Nemám svojim chlapcom čo vyčítať. Na ihrisku odovzdali absolútne maximum. Veľmi ma mrzí, že sme prišli o Mareka Jašša, ktorého odviezla záchranka s otrasom mozgu. Aj to je dôkaz veľkého chcenia a bojovnosti. V predĺžení nám chýbalo trochu väčšie srdce a to nás stálo víťazstvo.“

Saša Jankovič, hráč Handlovej: „Odohrali sme tri vynikajúce a koncentrované štvrtiny. V poslednej prišiel z našej strany nepochopiteľný skrat a prišli sme o takmer 20-bodové vedenie. Aj napriek tomu sa nám ešte podarilo zápas dostať do predĺženia. V ňom nám však nepadli dôležité strely a to žiaľ, rozhodlo.“

Ivan Kurila, tréner Žiliny: „V uplynulom kole sme porazili bratislavský Inter, preto sa od nás čakalo potvrdenie tejto výhry v Handlovej. Ja som v šatni upozorňoval, že triumf nad majstrom nič neznamená, a že to nebude pre nás jednoduché. Prišli sme k súperovi, na ktorého palubovke sa hrá veľmi ťažko. Navyše Handlovčania boli pod tlakom a potrebovali v tomto zápase zvíťaziť. Podľa toho sa aj prevažná časť stretnutia odvíjala. Domáci od začiatku do poslednej štvrtiny viedli. V závere sme skvalitnili defenzívu a dokázali sme sa vrátiť do zápasu. Škoda, že sme nezvíťazili v riadnom hracom čase, nakoľko v predĺžení je to hop alebo trop. Ukázali sme však väčšiu vôľu po víťazstve, vložili sme do toho viac energie a každý kto bol na ihrisku odviedol maximum. Som rád, že si po ťažkom zápase odvážame dva body.“

Jakub Merešš, hráč Žiliny: „Začali sme veľmi zle a Handlovú sme pustili do rýchleho vedenia. Polčas sme prehrali o 14 bodov. V tretej štvrtine domáci natiahli vedenie na 19 bodov. Napriek tomu sme si povedali, že musíme zabrať a pokúsiť sa o zvrat. Ten sa nám napokon podaril, no Handlovčania sa v závere nadýchli zápas dostali do predĺženia. V ňom sme opäť dokázali zabrať a priviesť stretnutie do víťazného konca, za čo som veľmi vďačný.“

Ostatné výsledky: Inter – Spišská Nová Ves 93:77, Lučenec – Svit 84:57, Komárno – Levice 95:87 po predĺžení, Prievidza mala voľno.