HORNÁ NITRA. Slovenská agentúra životného prostredia rozšíri spoluprácu s Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) o environmentálnu výchovu, vzdelávanie, informačné kampane a metodiku pri tvorbe zelených projektov. Vyplýva to zo stretnutia vedenia TSK s predstaviteľmi SAŽP. Výraznou témou stretnutia bola aj transformácia uhoľného regiónu horná Nitra.
V úvode debaty o transformácii hornej Nitry priblížilo vedenia kraja aktivity, ktoré už v tomto procese prebehli.
Rovnako zástupcom Slovenskej agentúry životného prostredia priblížili, aké kroky v rámci akčného plánu budú nasledovať.
Predseda TSK Jaroslav Baška poukázal na to, že počas tvorby akčného plánu do procesu zapojili aj verejnosť a celý projekt jej vysvetlili. „Slovenskú agentúru životného prostredia vieme zapojiť do takejto infokampane. Samotná agentúra má veľmi veľa projektov, čo sa týka infokampaní o životnom prostredí,“ načrtol Baška. Agentúra podľa predsedu TSK ako jediná odborná prierezová organizácia zriadená ministerstvom životného prostredia ponúka na spoluprácu široký záber environmentálnych činností.

Poskytnú svoje dáta
Vyzdvihol, že agentúra im ponúkla prístup do rôznych databáz o životnom prostredí, ktorá ma organizácia k dispozícii. „Sú to zaujímavé dáta, určite aj pre hornú Nitru. Agentúra vie poskytnúť dáta pre projekty miest a obcí a určite aj ďalšie projekty, ktoré sa týkajú transformácie regiónu hornej Nitry,“ uviedol župan.
„Pri transformácii uhoľného regiónu horná Nitra agentúra poskytne environmentálne dáta pre dotknuté mestá zo svojich databáz a informačných systémov. Súčinná bude aj pri implementácii projektov v tomto regióne, a to najmä pri tvorbe metodiky a v poradenstve pri školení zamestnancov,“ doplnil generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Richard Müller.
Ako príklad spolupráce kompetentní odprezentovali aj projekt župy s názvom Lepší Trenčiansky kraj.
„Z tohto projektu je určený takmer milión eur len pre región hornej Nitry. Slovenská agentúra životného prostredia môže ľudí, ktorých v rámci tohto projektu zoberieme, zaškoliť a dať im poradenstvo, akým spôsobom sa venovať otázkam životného prostredia v súčasnosti, počas transformácie aj po nej,“ načrtol Baška. Vedenie agentúry informoval aj o tom, že Európsku komisiu kraj požiadal o stratégiu, ako bude vyzerať životné prostredie na hornej Nitre po skončení ťažby uhlia.

Vzdelávanie o životnom prostredí
Jednou z foriem spolupráce medzi SAŽP a TSK, ktorá sa už úspešne uskutočňuje, je oblasť environmentálnej výchovy a vzdelávania. V rámci nej sa pripravuje certifikácia organizácií poskytujúcich environmentálnu výchovu a členom pracovnej skupiny je aj zástupca TSK.
Agentúra chce kraju ponúknuť svojich odborníkov pri realizácii krajskej koncepcie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety. Zároveň sa TSK ako prvý kraj na Slovensku finančne zapojí do Zeleného vzdelávacieho fondu, ktorý patrí pod SAŽP. „Keďže životné prostredie je naozaj veľmi dôležité nielen pre súčasné generácie, ale aj pre tie ďalšie, dohodli sme sa, že TSK prispeje určitou čiastkou do tohto vzdelávacieho fondu. Je veľmi potrebné v rámci environmentalistiky a výchovy robiť tieto vzdelávacie podujatia,“ informoval predseda TSK Jaroslav Baška.
Ďalšou z budúcich možností spolupráce s krajom je výzva z Operačného programu Kvalita životného prostredia, zameraná na výmenu starých spaľovacích zariadení na pevné palivo v domácnostiach za nové, nízkoemisné plynové kotly. SAŽP podala žiadosť o nenávratný finančný príspevok a tá je v procese hodnotenia. V prípade úspechu sa v projekte ráta s novými pracovnými miestami informátorov v konkrétnom kraji.