BOJNICE. Pitva aj laboratórny rozbor vzoriek potvrdili, že kačica striebristá a lyžičiar biely, ktoré uhynuli v areáli zoo Bojnice, boli nakazené vírusom vtáčej chrípky.
Informoval o tom Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) potvrdila výskyt vtáčej chrípky v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach.
Ako uviedla počas návštevy nitrianskeho Agrokomplexu, momentálne sa robia všetky opatrenia, aby sa zamedzilo rozšíreniu nákazy.
Uhynuté vtáky boli nájdené už v piatok 24. januára, v sobotu sa potvrdilo, že ide o vtáčiu chrípku.
"My sme preventívne zatvorili celú bojnickú zoologickú záhradu, ktorá bude uzatvorená až do odvolania. Momentálne testujeme všetko vtáctvo, ktoré je v zoologickej záhrade, či niektoré ďalšie vtáky, aj tie exotické, nie sú zasiahnuté týmto vírusom," dodala Matečná.
Vtáky v zoo neizolovali
"Zdrojom nákazy bolo v tomto prípade migrujúce vtáctvo, najmä kačice, husi a labute. Správca zoo nevytvoril podmienky pre to, aby zamedzi kontaktu voľne žijúcich vtákov s tými v zoo," objasnil Bíreš.

Podľa jeho slov žili uhynuté vtáky pri vchode do zoo, preto bolo potrebné celú záhradu uzatvoriť pre verejnosť. Karanténa bude trvať tridsať dní, počas ktorých sa bude sledovať a analyzovať situácia.
Pokiaľ sa vírus bude naďalej šíriť a uhynú ďalšie vtáky, Bíreš nevylučujue ani možnosť, že vodná hydina bude musieť byť utratená. "Preferujeme izoláciu zvierat, keďže ide o vzácne druhy, aby sa nemuseli utrácať."
Ornitológ Vladimír Slobodník vysvetlil, že najviac ohrozené sú práve vodné vtáky. Podľa jeho slov však vírusu podľahnú len slabšie jedince, zdravé vtáky majú dostatočnú imunitu na to, aby sa ochoreniu ubránili.
Preto si nemyslí, že by v zoo malo dôjsť k masívnym úhynom vtáctva, pokiaľ sú zvieratá v dobrej zdravotnej kondícii.
Vtáčia chrípka na Slovensku
Možnosť, že sa v našich podmienkach vtáčou chrípkou nakazí človek, je podľa neho minimálna.

"Bežné je to krajinách tretieho sveta, kde ľudia pijú surovú krv vtákov a nedostatočne hydinu tepelne upravujú," povedal.
Vtáčia chrípka sa v Bojniciach objavila už aj pred dvoma rokmi, kedy uhynula kačica v zámockej priekope a neskôr sa vírus potvrdil aj v domácom súkromnom chove. Ten veterinári nariadili zlikvidovať.
Bojnická zoo aj vtedy prijala preventívne opatrenia. Vtáky vystavené vo vonkajších expozíciách stiahli do zázemia a uzatvorených voliér, aby tak predišli prípadnému kontaktu s voľne žijúci druhmi.
Vo vonkajších voliérach prekryli kŕmne miesta a vtákom zamedzili prístup k vonkajším zásobníkom povrchovej vody. Sprísnili aj hygienické opatrenia.
Zamestnanci používali rúška, návleky na obuv, jednorazové rukavice a ďalšie ochranné pomôcky.
Pri vstupoch do záhrady rozmiestnili dezinfekčné rohože a zamestnanci zoo prestali prikrmovať voľne žijúce vtáctvo, aby predišli jeho zhromažďovaniu v areáli.
K aktuálnemu prípadu sa zoo zatiaľ nevyjadrila.