Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Druhá časť: Veľký prehľad daní a poplatkov, ktoré obce tento rok zvýšili

Úpravy v rozmedzí pár centov, ale aj niekoľkoeurové rozdiely. To je tohtoročné zvyšovanie miestnych daní a poplatkov. Prinášame vám druhú časť prehľadu najdôležitejších zmien.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: AdobeStock)

HORNÁ NITRA. V minulom čísle sme priniesli prvú časť veľkého výberového prehľadu najdôležitejších poplatkov, ktoré sa v našich mestách a obciach v tomto roku zmenili. K zvyšovaniu daní pristúpilo mnoho obcí po celom Slovensku.

Ako dôvody uvádzali povinnosti samospráv ako chodníkovú novelu, takzvané obedy zadarmo, povinné čipovanie psov, zvýšené poplatky za skládkovanie, ale aj nedávno schválené zníženie odpočítateľnej položky pri dani z príjmu fyzických osôb.

Súvisiaci článok VEĽKÝ PREHĽAD: Poplatky a miestne dane stúpli rôzne, niekde aj o 75 percent Čítajte 

Na tieto štátom pridelené povinnosti musia obce vynakladať peniaze, ale tie od štátu nedostali. Preto ich hľadajú v iných formách. Samostatnou kapitolou sú zvýšené poplatky za to, že obec ukladá odpad na skládke odpadu.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry Vojtech Čičmanec zdôraznil, že vedenie obcí zvyšovanie daní neteší. „Myslím si, že poslanci mestských a obecných zastupiteľstiev si uvedomujú tento fakt, ale na druhej strane sa musia správať zodpovedne, aby sa povinnosti, ktoré samospráva má zabezpečovať, dali aj vykonávať a reálne ich mali z čoho zaplatiť. V poslednom období samospráva dostáva do vienka nové a nové povinnosti, ale, žiaľ, bez finančného krytia,“ uviedol Čičmanec.

Mestá a obce preto situáciu riešia zvyšovaním poplatkov. Tie najdôležitejšie sme vybrali a nájdete ich v druhej časti veľkého prehľadu.

Čavoj

Obyvatelia zaplatia vyššiu daň zo stavieb, konkrétne sadzba dane za stavby na bývanie sa zvýšila z 0,10 na 0,15 eura na meter štvorcový. Hore išli aj niektoré ďalšie sadzby.

Skryť Vypnúť reklamu

Čereňany

V obci sa upravuje výška dane za psa zo 6,64 eura na 7 eur za rok. Komunálny odpad má vyššiu sadzbu o 3 eurá, tento rok ľudia zaplatia 23 eur. Vyššia bude aj sadzba dane za stavby na bývanie, vzrastie z 0,12 eura na meter štvorcový na 0,15 eura na meter štvorcový.

Mierne sa zvýšia aj ostatné sadzby dane zo stavieb. Daň z bytov je navýšená z 0,12 na 0,15 eura na meter štvorcový.

Diviacka Nová Ves

V Diviackej Novej Vsi tento rok nezvyšovali žiadne miestne dane ani poplatok za komunálny odpad.

Diviaky nad Nitricou

Obec nezvyšovala žiadne dane ani poplatky.

Dlžín

Obec navýšila iba poplatok za komunálny odpad z 15 na 20 eur na osobu a kalendárny rok.

Horná Ves

Obec zvýšila poplatok za komunálny odpad z 20 na 30 eur na osobu a kalendárny rok. Sadzby jednotlivých daní z pozemkov vzrástli o 5 až 10 percent okrem dane za stavebné pozemky, ktorej výška ostala nezmenená. Zvýšili sa aj všetky dane zo stavieb, napríklad sadzba za stavby na bývanie sa navýšila z 0,070 na 0,080 eura na meter štvorcový.

Skryť Vypnúť reklamu

Chvojnica

Obec zvýšila poplatok za komunálny odpad zo 14 na 17,15 eura. Ostatné dane ostali bez zmien.

Kamenec pod Vtáčnikom

V predchádzajúcom čísle MY Hornonitrianskych novín sme uviedli nesprávnu informáciu. Za chybu sa ospravedlňujeme. Za komunálny odpad v Kamenci pod Vtáčnikom v minulom roku platili ľudia poplatok 17 eur za osobu a rok.
V tomto roku to je 20 eur za osobu a rok, teda poplatok sa zvýšil o tri eurá. Upravovali sa aj niektoré dane z nehnuteľností. Napríklad za stavby na bývanie a ostatné stavby tvoriace príslušenstvo hlavnej stavby platili ľudia v Kamenci pod Vtáčnikom donedávna 10 centov za meter štvorcový, po novom to je 12 centov za meter štvorcový. Daň z bytov zostáva zachovaná, a to 0,13 eura za každý meter štvorcový.

Kľačno

Poplatok za komunálny odpad v Kľačne zvýšili z 20 eur na 28 eur na osobu a rok. Kým v roku 2019 za psa v obci zaplatili ľudia daň 4 eurá, po novom to bude 8 eur. Zvýšili sa aj všetky dane za nehnuteľnosti. Napríklad daň z bytov a daň za stavby na bývanie a drobné stavby z 8 centov za meter štvorcový na desať centov za meter štvorcový.

Liešťany

Obec nezvyšovala žiadne dane ani poplatky.

Nedožery-Brezany

Obec nezvyšovala žiadne dane ani poplatky.

Nitrianske Sučany

Miestne dane ani poplatok za komunálny odpad v tomto roku v Nitrianskych Sučanoch nezvyšovali.

Nitrica

Miestne dane v Nitrici v tomto roku nezvyšovali. Poplatok za komunálny odpad zaokrúhlili smerom nadol, a to z 13,03 eura na 13 eur.

Opatovce nad Nitrou

V Opatovciach nad Nitrou sa zvýšili niektoré miestne dane z nehnuteľností. Napríklad daň za stavby na bývanie a drobné stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu, sa zvýšila z 0,087 eura na 0,10 eura za každý meter štvorcový.

Rovnako z 0,087 eura na 0,10 eura za každý meter štvorcový sa zmenila aj daň za byt. V Opatovciach nad Nitrou zvýšili aj poplatok za komunálny odpad, a to z 23 eur na osobu a rok na 31 eur.

Poluvsie

Obec zvýšila viacero daní a poplatkov. Za komunálny odpad zaplatia ľudia v tomto roku 28 eur, čo je o osem eur viac ako doteraz.

Priplatia si aj za dane z pozemkov, kde sa všetky sadzby navýšili o 15 – 20 %. Stavby na bývanie budú drahšie, súčasná sadzba dane je 0,1 eura na meter štvorcový. Daň z bytov sa zvyšuje z 0,1 na 0,25 eura na meter štvorcový. Vzrástol aj ročný poplatok za psa zo 7 na 10 eur.

Poruba

Obecní poslanci v Porube odsúhlasili pre tento rok mierne zvýšenie miestnych daní aj poplatku za komunálny odpad. Ten sa z čiastky 28,10 eura zvýšil na 29 eur za osobu a rok. Za psa si ľudia priplatia o euro viac, teda zo 7 eur na 8 eur.

Napríklad daň za stavby na bývanie a drobné stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu, sa z 0,099 eura za meter štvorcový mení na 0,10 eura za meter štvorcový. Daň za chaty a stavby na individuálnu rekreáciu sa mení z 0,300 za meter štvorcový na 0,315 eura.

Pravenec

Sadzby daní z pozemkov obec navýšila o tri až päť percent, vzrástli aj všetky sadzby daní zo stavieb. Napríklad za stavby za bývanie obyvatelia zaplatia namiesto doterajších 0,066 súčasných 0,083 eura na meter štvorcový. Daň za byt sa zvyšuje v rovnakom pomere tiež na 0,083 eura na meter štvorcový. Pravenec navýšil aj poplatok za psa z 5 na 7 eur a poplatok za komunálny odpad z 16,42 eura na 20 eur.

Radobica

Radobica miestne dane tento rok nezvyšovala. Zvýšil sa ale poplatok za komunálny odpad. Doteraz Radobičania platili 20 eur za osobu a kalendárny rok a po novom to bude 29,638 eura.

Rudnianska Lehota

Obec mierne znížila poplatok za komunálny odpad z 0,06328 eura na osobu a kalendárny deň na súčasných 0,06311 eura. Zároveň zvýšila poplatok za drobné stavebné odpady z 0,015 na 0,060 eura za kg.

Sebedražie

Za komunálny odpad v obci tento rok ľudia zaplatia namiesto doterajších 20,02 eura 32,94 eura na osobu a kalendárny rok.

Šútovce

Obyvatelia zaplatia viac za komunálny odpad, poplatok sa zvýšil z 0,046 eura na osobu a deň na 0,054795 eura na osobu a deň. V prepočte tak po novom za smeti zaplatia 20 eur.

Seč

V Seči v tomto roku nezvyšovali miestne dane ani poplatky.

Tužina

Dane z nehnuteľností, daň za psa aj poplatok za komunálny odpad. Za tieto povinnosti si v tomto roku priplatíte aj v Tužine. Daň za psa chovaného v rodinnom dome a za psa chovaného v objektoch a na pozemkoch firiem a organizácií sa zvýšila zo štyroch eur na desať eur. Poplatok za komunálny odpad narástol z 20,80 eura za osobu a rok na 30,30 eura. Zvýšili sa aj dane z nehnuteľností, napríklad daň za stavby na bývanie a drobné stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu, išla hore z 0,065 eura za meter štvorcový na 0,10 eura.

Daň za stavby rekreačných a záhradkárskych chát a domčekov na individuálnu rekreáciu sa zvýšila z 0,20 eura na 0,40 eura za meter štvorcový. Daň za samostatne stojace garáže stúpla z 0,240 eura za meter štvorcový na 0,30 eura.

Valaská Belá

Obec zvýšila poplatok za komunálny odpad z 18 na 20 eur za osobu a kalendárny rok. Menili sa aj dane zo stavieb, konkrétne sadzba dane na stavby na ostatné podnikanie a zárobkovú činnosť z 0,790 eura na 0,800 eura na meter štvorcový.

Zemianske Kostoľany

V obci zaplatia obyvatelia vyššiu daň zo stavieb na bývanie, daň z bytov. Sadzba sa mení z 0,162 € na 0,183 €. Vedenie obce sa odvoláva na zákonné dôvody, a to zníženie rozdielu najvyššej sadzby dane zo stavieb a najnižšej sadzby dane zo stavieb a bytov na desaťnásobok najneskôr do roku 2024. Nové dane obec nezaviedla.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 19 886
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 217
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 021
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 670
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 861
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 927
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 604
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 516
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 297
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 286
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Samosprávy na hornej Nitre poukázali na chýbajúci legislatívny rámec celoplošného testovania

Samosprávy na hornej Nitre chcú byť súčinné pri celoplošnom testovaní obyvateľov, upozornili však na chýbajúci legislatívny rámec, ktorý sa dotýka zabezpečenia pracovníkov zo strany miest a obcí.

Ilustračné foto.

Kontrola v prievidzskom zariadení pre seniorov zistila viaceré nedostatky

V zariadení vykonala kontrolu komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím aj ministerstvo práce sociálnych veci a rodiny. Ministerstvo počas dohľadu skonštatovalo porušenia ústavy aj zákona o sociálnych službách.

Zariadenie pre seniorov Prievidza. Ilustračné foto
Akcia platí len 24 hodín

LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Mladá mamička z Prievidze bojuje za parkovacie miesto. Využiť ho chce pre zdravotne postihnutého syna

Pre zlú dopravnú situáciu platí pred jednou zo základných škôl v Prievidzi zákaz zastavenia. Situáciu to skomplikovalo rodine, ktorá nemôže zastaviť autom pred svojím domom. Situácia je o to horšia, že rodina má zdravotne postihnutého syna.

Na tomto mieste by rodina potrebovala vyhradené parkovacie miesto. Pre zákaz zastavenia to však momentálne nie je možné.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

V kraji sú na tom najhoršie okresy Banská Bystrica a Brezno

Včera zistili na Slovensku viac ako 2 200 nakazených. 210 z toho v Banskobystrickom kraji. 56 v okrese Banská Bystrica a 45 v okrese Brezno.

Už ste čítali?