PRIEVIDZA. Inšpektorát práce v Trenčíne v septembri tohto roku ukončil kontrolu v spoločnosti Prievidzské tepelné hospodárstvo (PTH). Z kontroly vyplýva, že došlo k porušeniu pracovnoprávnych vzťahov.

Mesto Prievidza je v spoločnosti PTH 51-percentným akcionárom, zvyšných 49 percent akcií majú Hornonitrianske bane Prievidza. Kauza vypukla ešte v roku 2016. Dve zamestnankyne Prievidzského tepelného hospodárstva Alena Pešlová a Katarína Oršulová obvinili Maxinu zo šikanovania na pracovisku. To sa malo začať okamžite po jeho nástupe do funkcie člena Predstavenstva PTH.
„Išlo o verbálne útoky, krik a vyhrážky. Vravel, že on sa zamestná kdekoľvek a kedykoľvek, ale keď mňa prepustia, tak si ťažko nájdem robotu. Ventiloval si na mne zlú náladu,“ opísala v minulosti Pešlová.
Ľuboš Maxina obvinenia rázne odmietol a hovoril o politickom boji pred parlamentnými voľbami v roku 2016. Zároveň zdôrazňoval, že ako člen predstavenstva spoločnosti sa snažil dostať k dokumentom, na ktoré mal nárok.
„Ide o zamedzenie kontroly firmy zo strany mesta, aby sme sa nedostali k informáciám a dokumentom, ktoré práve Alena Pešlová a Katarína Oršulová majú na starosti, teda k zmluvám, účtovníctvu a financovaniu,“ argumentoval vtedy Maxina.

Dlhoročné spory
V prípade padli viaceré trestné oznámenia aj podnety na prokuratúru či inšpektorát práce. „V novembri 2017 bolo v danej veci zastavené trestné stíhanie z dôvodu, že skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci,“ uviedol krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.
V roku 2015 vydal Inšpektorát práce v Trenčíne protokol ku kontrole vykonanej v spoločnosti PTH. V ňom dal za pravdu Pešlovej a Oršulovej. Maxina tieto výsledky napadol.
Inšpektorát práce preto v subjekte Prievidzské tepelné hospodárstvo vykonal ďalšie kontroly. Inšpekciu ukončil v septembri tohto roka.