PRIEVIDZA. Kniha s názvom O prievidzskom gymnáziu je desiatym titulom známeho prievidzského autora historickej literatúry a stredoškolského učiteľa. Napriek tomu, že zaznamenáva historické udalosti, je z iného súdka, ako predošlých deväť kníh, v ktorých sa Jaroslav Perniš zaoberal prevažne stredovekými dejinami a osobnosťami.
Na najnovšej publikácii pracoval štyri a pol roka a na toto obdobie spomína ako na mimoriadne vyčerpávajúce.
„Myslel som si, že pôjdem do archívu, kde mi dajú spisy, tie si prelistujem a údaje spracujem. Archívny výskum však bol skutočne náročný, chodil som po archívoch na celom Slovensku aj v Čechách, absolvoval som množstvo stretnutí,“ objasnil.
Dejiny aj osobnosti

Prvá kapitola je venovaná histórii školy, ktorá za sto rokov vymenila veľa mien, adries a tvárí. Sídlila v piatich budovách, jej názov sa profiloval na základe historických medzníkov a režimov.
Každé obdobie je personifikované s postavou kráľa, a to ho inšpirovalo pri druhej kapitole venovanej všetkým riaditeľom školy, z ktorých dnes žijú už len traja. Je to šestnásť samostatných príbehov. Autor mapuje ich život, vzdelanie, školskú službu, ich vyrovnanie sa so štátnou mocou.
Zisťovanie informácií nebolo vždy ľahké. „Problematické bolo nájsť príbehy o prvých riaditeľoch, ktoré som doslova vyhrabal z archívov. Pamätníci, ktorí by o nich vedeli hovoriť, už totiž nežijú,“ vysvetlil.