HORNÁ NITRA. Uplynulý utorok sa v prievidzskom Agrocentre uskutočnilo diskusné fórum MY S VAMI na tému ´Zamestnanosť na hornej Nitre´.
Na panelovú diskusiu prijali pozvanie riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi a piati zástupcovia najvýraznejších spoločností v okrese Prievidza. Diskusia bola vysielaná naživo a jej videozáznam nájdete na našom spravodajskom webe www.myhornanitra.sme.sk
Hostia počas diskusie priblížili aktuálny stav zamestnanosti v ich firmách, úspechy, ktoré pozitívne ovplyvnili stav zamestnanosti, ale aj plány do budúcnosti, ktoré môžu priniesť nové pracovné miesta.

Zamestnávajú najmä domácich
Spoločnosť Brose aktuálne v Prievidzi zamestnáva 794 ľudí. V prievidzskom závode sa taktiež vzdeláva 82 študentov v duálnom vzdelávaní a dvaja profi bakalári. „Samozrejme, počet zamestnancov sa mení každý jeden mesiac. Máme dva nástupné termíny. Prvý a pätnásty deň v mesiaci. Kolegovia na personálnom oddelení, ktorí zabezpečujú nábor voľných pracovných pozícií, majú plné ruky práce, pretože sme stále v štádiu rastu,“ informovala Katarína Šníderová, riaditeľka personálneho oddelenia BROSE Prievidza.
Výpadky si vykrývajú
Potvrdila, že pracovné pozície sa snažia obsadiť najmä ľuďmi z regiónu.
„Ale nie je to úplne možné. Veľa tých pracovných pozícii je vysoko kvalifikovaných. Vyžadujú si aj jazykovú zdatnosť,“ priblížila s tým, že sa snažia prilákať kvalifikovaných ľudí z nášho regiónu, ktorí odišli za prácou mimo okresu, späť domov.
Zároveň zamestnávajú aj ľudí mimo okresu Prievidza. Spoločnosť MSM Nováky pracuje s veľmi špecifickým segmentom, ktorý je určený pre obranný priemysel.
„Môžeme povedať, že nám vypadla jedna generácia. Pretože v 80. – 90. rokoch došlo k útlmu. Naša spoločnosť pristúpila k tomu, že máme vlastné školiace programy. Úzko spolupracujeme so špecializovanými vysokými školami. V konečnom dôsledku nám chýbajú technológovia, konštruktéri a chemici,“ ozrejmila Zuzana Helbichová, riaditeľka MSM Nováky.

Prijímanie zatiaľ plánujú
Z hľadiska výrobnej sféry sa spoločnosť borí s nedostatkom CNC nástrojárov a obrábačov.
„Jednotlivé naše spoločnosti majú aj civilnú výrobu, takže nie všetky pracujú pre zbrojný priemysel,“ narážala na to, že okrem závodu v Novákoch má spoločnosť aj iné prevádzky na Slovensku.
Tie medzi sebou spolupracujú. „Využívame holdingovú synergiu. Sú spoločnosti, ktoré rastú, zvyšujú zamestnanosť v rámci Slovenska. Sú spoločnosti, v ktorých dochádza k znižovaniu stavu zamestnancov. Ale v rámci spoločnosti vieme tieto výpadky pekne vykrývať,“ vysvetlila Helbichová.
V spoločnosti RÜBIG v súčasnosti pracuje tridsať ľudí. „V aktuálnej situácii nepotrebujeme nikoho prijímať. Máme dostatočný počet. Ale plánujeme do budúcna, v horizonte šiestich až ôsmich mesiacov, prijať minimálne pätnásť až dvadsať nových zamestnancov,“ načrtol Martin Vyoral, ekonomický manažér spoločnosti RÜBIG SK.
Časť zamestnancov tejto spoločnosti, tak ako aj pri predchádzajúcich firmách, rovnako potrebuje určité odborné vzdelanie. Pracujú pri vysokých peciach.
„Zamestnanci musia diely správne našaržovať. Kvalifikovaná práca spočíva v tom, že kaliči, ktorí majú na starosti to, aby diely išli do správnej pece, spustil sa správny program a podobne, tak tí musia byť kvalifikovaní. A tam pociťujeme nedostatok.

Prechádzajú transformáciou
Ako informovala Eva Višňovská, HR Manažérka spoločnosti Nestlé Slovensko Prievidza, ich závod v súčasnosti prechádza transformáciou.
„Sme tradičný potravinársky závod, o ktorom je mienka, že je v ňom veľa manuálnej práce. Naozaj to tak je, ale tá transformácia prechádza do väčšej automatizácie a inštalovania nových zariadení. Momentálne potrebujeme stále operátorov na klasické pozície, do tradičnej výroby. Ale do budúcnosti, s implementáciou nových technológií, budeme potrebovať najmä technických operátorov,“ načrtla Višňovská.
Táto pozícia bude kombináciou mechanika a operátora. „Pri výrobnej linke bude možno musieť viesť aj nejaký malý tím ľudí. Toto je budúcnosť,“ naznačila.
Stály nábor
Prvá slovenská lekárnická akciová spoločnosť Uni-pharma neustále hľadá nových zamestnancov. Potvrdila to Marcela Sánchez, riaditeľka finančného a IT úseku.
„Vyplýva to z viacerých dôvodov. Jedným je bežný rast. Ako hovorí náš generálny riaditeľ Tomislav Jurík, firma, ktorá nerastie, umiera. Takže Unipharme sa každoročne darí rásť. Potreba vyhľadávania nových zamestnancov vyplýva jednak z toho rastu, ktorý nastáva. Tým, že spoločnosť má 27 rokov, dochádza aj ku generačnej obmene,“ priblížila Sánchez.
Spoločnosť sa stretáva aj s tým, že vznikajú nové pracovné pozície. Aj z tohto titulu hľadáme iné typy zamestnancov. „Občas sa nám podarí urobiť aj nejakú akvizíciu, tak ako to bolo pred dvomi rokmi. Vtedy to bol výraznejší nárast,“ dodala Marcela Sánchez.