PRIEVIDZA. Prijímatelia všetkých sociálnych služieb v Zariadení pre seniorov (ZpS) v Prievidzi si od decembra za služby priplatia.
Pre vyššie ekonomicky oprávnené náklady budú platiť o 12 eur viac ako doposiaľ.
Miestna norma o sociálnych službách, ktorú na svojom rokovaní v pondelok schválili prievidzskí poslanci, počíta i s vyššou úhradou za prepravnú či opatrovateľskú službu.

"Pri úprave poplatkov vychádzame predovšetkým z ekonomicky oprávnených nákladov, ktoré mesto má pri poskytovaní týchto sociálnych služieb. Potom musíme dodržiavať aj zákonom stanovenú podmienku, a to ochranu príjmu prijímateľa sociálnych služieb, čiže minimálne 1,65-násobok sumy životného minima musí klientovi zostať k dispozícii," uviedla Beáta Révayová, vedúca odboru školstva a starostlivosti o občana Mestského úradu v Prievidzi.
Zvýšenie poplatku v ZpS je podľa nej nevyhnutné z dôvodu nárastu miezd a personálnych výdavkov, ktoré mesto má, ako i prevádzkových nákladov. "Už v tomto roku sme zaznamenali dosť veľký nárast cien energií, a to všetko sa odráža aj v cenách za poskytované služby," podotkla.
"Ekonomicky oprávnené náklady sú vyššie, ako ZpS dostáva. Veľkú dieru v našom rozpočte nám urobilo zvýšenie platov v roku 2019. Zvýšili sme platy o 18 percent a teraz nás to čaká opäť. Podľa kolektívnej dohody vyššieho stupňa idú tarifné platy o desať percent vyššie v roku 2020," spresnil riaditeľ ZpS Richard Fodor.
So zvyšovaním poplatkov za služby nesúhlasili všetci poslanci.

"Mesto by malo v prvom rade ako správny hospodár investovať, aby šetrilo. Keď vieme zatepliť budovu a dať kondenzačné kotle do ZpS, vieme ušetriť veľké náklady na energie. Keby sme spravili takúto investíciu namiesto dvoch miliónov do SAD alebo namiesto 1,2 milióna do rekonštrukcie futbalového štadiónu, mali by sme na rekonštrukciu ZpS," zdôvodnil poslanec Miroslav Žiak.
Ten si podľa svojich slov myslí, že by mesto dokázalo vyššie výdavky vykryť zo svojho rozpočtu.
"V roku 2010 bol rozpočet mesta okolo 27 alebo 28 miliónov eur, v súčasnosti je o 20 miliónov eur vyšší. Myslím, že za deväť rokov sa nemohli náklady pre mesto zvýšiť tak, aby nemohlo vykryť tie drobné náklady pre zamestnancov tohto zariadenia," ozrejmil.
Mesto má teraz neporovnateľne vyššie výdavky ako v roku 2010, reagovala primátorka Katarína Macháčková.
"Zvýšenie nie je také radikálne, aby nebolo prijímateľmi tejto služby zvládnuteľné," uviedla poslankyňa Eleonóra Porubcová.
Mesto má podľa nej veľa odkázaných ľudí doma, o ktorých sa starajú príbuzní a tým neposkytuje mesto žiadnu finančnú pomoc.
"Dotácia, ktorú dá mesto na jedného klienta je dostatočná a mala byť kompenzovaná aj samotným prijímateľom, pretože ten, kto je doma, nedostane žiadne peniaze," dodala.
Miestna norma počíta aj so zvýšením úhrady za opatrovateľskú službu, poplatky za ňu po novom mesto rozčlenilo. "Zvlášť je určený poplatok za ošetrovateľskú službu a zvlášť za starostlivosť o domácnosť. Tie sú ešte rozdelené podľa prepočtu príjmov klientov," priblížila Révayová.
Doposiaľ platili všetci klienti za všetky služby 1,20 eura. Zmeny sa dotkli i prepravnej služby, kde sa z pôvodných 0,30 eura za kilometer zdvihla cena o desať centov. Úpravou prešiel i čas poskytovanej služby.