BOJNICE. Stálu historickú expozíciu Bojnického zámku na prvý pohľad po novom narúšajú nové objekty. Diela vytvorili študenti, absolventi a pedagógovia Ateliéru slobodnej kreativity 3D Fakulty umení v Košiciach na popud Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Bojnice v rámci workshopu a návštevníci ich môžu na zámku vidieť od utorka (8.10.) v rámci výstavy
.

"Základná myšlienka je tá, že sa snažíme naše umelecké aktivity zasadzovať rôznym spôsobom do nových prostredí a nových kontextov. Autori musia riešiť výstavný priestor, nie klasickú bielu galerijnú kocku, ale reagovať na to, čo ponúka genius loci miesta," uviedol na pondelňajšej vernisáži výstavy pre TASR Radovan Čerevka, vedúci Ateliéru slobodnej kreativity 3D.
Nie všetky veci na výstave idú podľa neho po ruke historickým artefaktom a objektom, ale možno aj podvratným spôsobom sa snažia intervenovať do zbierok a ako ďalšia vrstva sa presadzovať v bohatom historickom prostredí, ktoré už samo o sebe má viacero nánosov. "Témy sú rôzne, niektoré prístupy vychádzajú z histórie, napríklad prehliadka zámku tvorená zo zvukov, alebo je to priamo alúzia historických exponátov, ktoré ale nie sú historickými exponátmi," priblížil.

Stálu expozíciu v Stĺpovej sieni dopĺňa gotický oblúk z moderných materiálov od Boreka Brindáka. "Je to kritika spoločnosti, lebo ľudia už majú tendenciu zdieľať až príliš intímne veci na internete, pomaly viac ako reálne hodnoty sú dôležitejšie lajky a sledovatelia. Medziľudská komunikácia začína byť skôr vo virtuálnej rovine a vzťahy sú narušené," načrtol.
SNM - Múzeum Bojnice vznikom výstavy sledovalo priniesť novú vrstvu do expozície, hĺbkovej štúdie života šľachty v 19. storočí, ktorá sa málokedy mení, spomenula kurátorka výstavy Andrea Smitková. "Teraz nám prichádza nová vrstva, ktorá nám prinesie nové pohľady na celý kontext expozície, nové materiály, ktoré do historickej pamiatky vôbec nepatria, ako i veci, ktoré v súčasnosti vnímame ako bežnú súčasť života, ale v histórii neboli," doplnila.
Výstava sa viaže i na posledného šľachtického majiteľa Bojnického zámku. "Životným krédom Jána Pálffyho bolo Omnia cum tempore, všetko do času, to znamená, že aj tieto intervencie budú trvať len dva mesiace," dodala Smitková.