PRIEVIDZA/NOVÁKY. Dvoch zo štyroch bývalých manažérov Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky uznal v piatok Okresný súd (OS) v Prievidzi vinnými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s výbuchom, ktorý v podniku v marci 2007 usmrtil ôsmich ľudí.
Samosudkyňa OS v Prievidzi obžalovanému bývalému generálnemu riaditeľovi VOP Jozefovi B. a výrobnému riaditeľovi Jánovi L. uložila podmienečné tresty odňatia slobody. Bývalého technického riaditeľa Jána L. a bezpečnostného technika Jozefa O. súd oslobodil spod obžaloby. Rozsudok nie je právoplatný.
Podmienečné tresty
Bývalého generálneho riaditeľa podniku odsúdila samosudkyňa na trest odňatia slobody v trvaní 36 mesiacov s podmienečným odkladom na 60 mesiacov. Zároveň má povinnosť ospravedlniť sa listom poškodeným a dostal niekoľkomesačný zákaz výkonu vedúcej funkcie v oblasti zamerania VOP.

Bývalému výrobnému riaditeľovi uložil súd trest odňatia slobody na 36 mesiacov s podmienečným odkladom na 54 mesiacov. Zároveň má rovnako povinnosť ospravedlniť sa listom poškodeným a dostal niekoľkomesačný zákaz výkonu vedúcej funkcie v oblasti zamerania VOP.
Bývalého technického riaditeľa a bezpečnostného technika oslobodila samosudkyňa spod obžaloby, keďže podľa svojich slov použila zásadu pochybnosti v prospech obžalovaných. Poškodených odkázala na civilný proces.
Samosudkyňa čítala zdôvodnenie rozsudku približne dve hodiny, pričom sa opierala o výpovede svedkov či znalecké dokazovanie. Podľa jej názoru nie je možné uznať obžalovaných vinnými z prvotnej príčiny výbuchu, keďže išlo o reťazenie dôsledkov.
"O tom, že sa z výrobných priestorov stali skladové obžalovaní vedeli... Nešlo o stav, ku ktorému došlo 2. marca 2007, ale bol dlhodobý a obžalovaní nepodnikli kroky, ktoré by rizikový stav v podniku odstránili. Týmto konaním zvýšili z nedbanlivosti všeobecné nebezpečenstvo," uviedla. Zaoberala sa i otázkou, či mohli obžalovaní stav zvrátiť, a to zastavením výroby, čo by malo dosah aj na časť zamestnancov. Obžalovaných podľa samosudkyne neviedli zištné dôvody k vysokej obložnosti priestorov muníciou.
"Významný podiel na udalosti mal vlastník podniku. Existovali tam aj iné osoby, ktoré svojou mierou zodpovednosti prispeli k udalosti a nie sú obžalovanými," zdôraznila.
Neprimerane prísne
Súd podľa samosudkyne nedospel k záveru, že je potrebné uložiť mužom nepodmienečné tresty odňatia slobody, čo by bolo pre nich "neprimerane prísne", v prípade oslobodených nenašla príčinnú súvislosť dôkazov medzi ich konaním a obžalobou. Pri treste zohľadnila i to, že bývalí manažéri sú bezúhonní, opierala sa i o zdravotný stav jedného z nich.

"Nie som spokojný s rozsudkom. Pokiaľ ide o uznanie viny obžalovaných v prvom a štvrtom rade, tak sa aj napriek odstupu času, ktorý uplynul od tejto tragédie, nemôžem v žiadnom prípade vzhľadom na závažné porušenia a ľahostajnosť, nečinnosť a fatálne následky stotožniť s podmienečnými trestami. Preto som podal aj odvolanie v ich neprospech čo do výroku o treste," povedal prokurátor Krajskej prokuratúry v Trenčíne Ronald Kutiš.
Pokiaľ ide podľa neho o oslobodzujúcu časť rozsudku vo vzťahu k obžalovaným v treťom a piatom rade, je jednoznačne toho názoru, že vzhľadom na ich postavenie a oprávnenie, čo prezentovala samosudkyňa v odôvodnení rozsudku, mali rovnakú povinnosť ako obžalovaní v prvom a štvrtom rade zabrániť tejto tragédii.
Podielom viny Ministerstva obrany SR sa podľa prokurátora počas pojednávania zaoberali a myslí si, že sa touto vecou už nebudú zaoberať. "Preto aj osobným výsluchom znalca boli tieto skutočnosti vyvrátené," tvrdil.
"Musím konštatovať, že v priebehu mojej takmer 40-ročnej praxe som sa málokedy stretol s tak vysoko kvalifikovaným a precíznym prístupom súdu prejednávaného prípadu, čo vyústilo do mimoriadne citlivého rozsudku, ktorý bol tak podrobne zdôvodnený, že nie je možné ani na chvíľu pochybovať o spravodlivosti a správnosti záverov tohto súdu," vyhlásil obhajca bývalého technického riaditeľa Ľubomír Hrežďovič. To je podľa neho aj vo vzťahu k jeho klientovi, ktorý bol oslobodený, to sú však aj slová smerujúce k celému priebehu konania.
Dvojica odsúdených Jozef B. a Ján L. si nechali lehotu 15 dní na prípadné podanie odvolania. Oslobodení Jozef O. a Ján L. sa vzdali možnosti podať odvolanie. Pozostalí po obetiach nie sú spokojní s rozsudkom, čo viacerí z nich adresovali priamo v pojednávacej miestnosti aj obžalovaným.
Prokuratúra viní bývalých manažérov za to, že museli vedieť aj o riziku, ktoré vo VOP Nováky existovalo, a to vzhľadom na množstvo výbušného materiálu a jeho nesprávne skladovanie. Napriek tomu neprijali žiadne zásadné opatrenia. Pôvodne čelili obžalobe piati, bývalý ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B. v lete 2017 zomrel. Pred vynesením rozsudku vyjadrili ľútosť nad udalosťou a vyhlásili, že necítia vinu. Kauzou sa OS Prievidza zaoberá od marca 2012.
Explózia presne nezisteného množstva výbušnej látky vo VOP Nováky, ku ktorej došlo 2. marca 2007, spôsobila deštrukciu delaboračnej haly a usmrtila osem pracovníkov - Elenu Bitarovú, Petra Kalača, Máriu Kováčovú, Janu Krajčovičovú, Jána Rybára, Emíliu Stručkovú, Noru Vačkovú a Jozefa Vidu. Ďalších 37 zamestnancov utrpelo rôzne zranenia. Spôsobená škoda na majetku VOP, ako aj ďalšom hnuteľnom a nehnuteľnom majetku, sa vyšplhala na viac ako štyri milióny eur.