NEDOŽERY-BREZANY. Život zachraňujúci prístroj – defibrilátor dnes už nemusia obsluhovať len doktori alebo zdravotníci. Zariadenia sa postupne dostávajú na veľmi frekventované miesta.
Pomaly sa nimi vybavujú aj niektoré jednotky dobrovoľných hasičov.
V okrese Prievidza mal automatický externý defibrilátor (AED) k dispozícii ako prvý Dobrovoľný hasičský zbor obce Nedožery-Brezany.
„Náš zbor chce plnohodnotne chrániť či už občanov svojej obce, ale aj všetkých, ktorí našu pomoc potrebujú, keďže zasahujeme v rámci celého okresu.

Zakúpiť AED sme sa rozhodli minulý rok. Keďže pracujem ako profesionálny hasič na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi, zo skúseností viem, aký je tento prístroj dôležitý,“ načrtol Martin Vavro, veliteľ jednotky Dobrovoľného hasičského zboru obce Nedožery--Brezany.
Prostriedky na zakúpenie zariadenia poskytla obec. Veliteľ jednotky poukázal na to, že vyťaženosť záchrannej zdravotnej služby je ohromná. Posádky sú totiž často posielané k prípadom, ku ktorým by vozidlá záchrannej zdravotnej služby nemali jazdiť.
„Práve vtedy dokáže vzniknúť situácia, že na okolí nie je voľná žiadna posádka záchrannej zdravotnej služby.
Pri poruchách srdcového rytmu alebo jeho zástavách je veľmi dôležitý okamžitý zásah. Mozgové bunky začnú odumierať už po piatich minútach bez kyslíka, čo je ozaj veľmi krátky čas,“ opísal Vavro.
Tým, že dobrovoľné hasičské zbory sú takmer v každej obci, môžu byť mnohokrát na mieste udalosti skôr ako zdravotníci. „To v konečnom dôsledku môže znamenať záchranu ľudského života, ktorý sa nedá vyvážiť žiadnymi peniazmi,“ zdôraznil Vavro.

Na zásahy, kedy je potrebná pomoc dobrovoľných hasičov s defibrilátorom, vysiela jednotku Krajské operačné stredisko zdravotnej záchrannej služby. „Volajú nás, keď je ďaleký dojazd sanitiek, alebo keď nie je na okolí žiadna voľná posádka,“ ozrejmil.
Nedožersko-breznianski hasiči už s defibrilátorom absolvovali niekoľko zásahov.
„Mali sme zhruba päť výjazdov od zakúpenia tohto prístroja. Bohužiaľ, ani v jednom prípade nebol výsledok šťastný. Každý prípad je špecifický
. To, že tieto prípady neskončili šťastne, nebolo vinou alebo zlou prácou záchranárov. Boj so smrťou sa nám nie vždy podarí vyhrať,“ smutne skonštatoval Vavro. Isté však je, že pacienti mali oveľa väčšiu šancu než bez rýchlej pomoci dobrovoľných hasičov.

„Na záver by som len dodal, že ak si tento článok číta či už starosta, starostka obce alebo iní kompetentní činitelia, mať minimálne jeden AED v obci, či to už bude na obecnom úrade alebo hasičskej zbrojnici, je dnes nutnosť. Nikdy nevieme, kedy môže zachrániť život našim známym alebo blízkym,“ vyzval veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru obce Nedožery-Brezany.