LEHOTA POD VTÁČNIKOM. Mnohé motoristické unikáty, desiatky historických motocyklov československej, slovenskej i zahraničnej výroby, ale aj veteránov osobných i nákladných áut, z ktorých sa často zachovalo iba niekoľko kusov, uchovávajú v súkromnom Technickom moto múzeu neďaleko Lehoty pod Vtáčnikom.
Stali sa záchrancami
Múzeum založili súrodenci Vlastimil, Jozef a Miroslav Belaňovci z Lehoty pod Vtáčnikom.
„Od detstva sme sa po dedine preháňali na pionieroch, mustangoch, potom na silnejších motorkách, opravovali sme ich aj upravovali. Bol to náš veľký koníček,“ vysvetlil jeden zo zakladateľov múzea Miroslav Belaň.
Pretože si kupovali stále novšie a novšie stroje, doma sa im nahromadilo viacero pôvodných motoriek.
„Neskôr sme už cielene začali zachraňovať staré motorky, potom aj autá, ktoré boli určené do šrotu. Nadšenie pre motorizmus postupne narastalo, prerástlo do vášne a dnes je to už choroba,“ vysvetlil Miroslav.
Najskôr ich mali uskladnené neprehľadne v rodinnom dome. Ale keď približne pred troma rokmi stavali základňu pre svoju rodinnú firmu zameranú na diaľkovú medzinárodnú kamiónovú dopravu, mysleli aj na priestory pre súkromné technické múzeum. V prvej špeciálne postavenej múzejnej budove umiestnili štyridsaťosem motoriek s príslušenstvom a jedno auto.

Postavili veľkú halu
„Medzi najstaršie v našom múzeu patria motorky vyrobené pred druhou svetovou vojnou. Unikátom je napríklad Jawa – špeciál z roku 1936, ktorá má zvlášť motor a zvlášť prevodovku spojenú klinovým remeňom. Máme tu aj čezety, teda CZ z roku 1938, CZ – 500 so sajdkou, ale aj prvé malé motocykle a predchodcu obľúbených pionierov, jawetu. Tiež prvé manety, ktoré vyrábali v Považskej Bystrici,“ prezradil Miroslav.
V expozícii majú aj jawy vyrábané na vývoz. Podarilo sa im získať aj Jawu 500 Rotax, z ktorej vyrobili iba tridsaťšesť kusov pre hradnú stráž. Bola nepredajná a na Slovensku sú už len dva kusy. V múzeu možno vidieť policajné motorky i plochodrážne stroje, s ktorými slovenskí jazdci vyhrávali mnohé preteky.
Veľa vystavených predmetov, nielen motoristických, im priniesli ľudia z dediny, keď sa dozvedeli o otvorení súkromného múzea. Preto tam umiestnili starú drevenú práčku, rádiá, magnetofóny, ale aj rôzne tabuľky, knihy, busty politikov. Uchovávajú aj komplexnú sadu Leninových spisov, ktorú im darovala miestna škola.
K novinkám patrí múzeum hračiek. Na ploche viac ako 1500 metrov štvorcových je vystavených sedemtisíc exponátov.