BRUSEL/ŠTRASBURG. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) koncom októbra minulého roka v Štrasburgu schválili návrh smernice zameraný na posilnenie dôvery spotrebiteľov k vode z vodovodu, ktorá je lacnejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu ako balená voda.
Schválený legislatívny text sprísňuje limity pre niektoré znečisťujúce látky vrátane olova (až o polovicu), niektorých endokrinných disruptorov (polyfluóralkylované látky – PFAS) či škodlivých baktérií.

Smernica, za ktorú hlasovalo 300 poslancov, 98 bolo proti a 274 sa zdržalo hlasovania, zavádza aj povinnosť monitorovať úroveň mikroplastov prítomných vo vode.
Členské štáty EÚ by podľa europoslancov mali prijať opatrenia na zabezpečenie univerzálneho prístupu k čistej vode v celej EÚ a uľahčiť prístup k vode v obciach a vo verejných budovách – napríklad budovaním bezplatných pitných fontánok, kde je to technicky realizovateľné. Európsky parlament tiež presadzuje, aby reštaurácie, jedálne a poskytovatelia stravovacích služieb ponúkali svojim klientom vodu zadarmo alebo len za malý servisný poplatok.
Týmto krokom chcú predísť tomu, aby sa v reštauračných zariadeniach denno denne vyhadzovali stovky a v niektorých až tisíce plastových fliaš denne. Tým, že zariadenia ponúknu vodu z vodovodu zadarmo, by mali ľudí motivovať k tomu, aby si nekupovali balenú vodu. Viaceré reštauračné zariadenia vtedy voči tomu namietali.

Francúzsky poslanec a spravodajca tohto uznesenia Michel Dantin zdôraznil potrebu dostupnosti vody pre všetkých ľudí. „Spôsob, akým využívame vodu, predurčuje budúcnosť ľudstva. Každý by mal mať prístup k čistej a kvalitnej vode a my by sme mali urobiť všetko preto, aby sme zabezpečili jej cenovú dostupnosť pre každého,“ opísal situáciu.
Poslanci v nadväznosti na občiansku iniciatívu Right2Water (Právo na vodu) zopakovali požiadavku, aby sa členské štáty zamerali aj na potreby zraniteľných a marginalizovaných skupín. Smernica od vnútroštátnych orgánov požaduje, aby identifikovali osoby bez prístupu alebo s obmedzeným prístupom k pitnej vode, zvážili riešenia ich situácie a informovali ich o možnostiach pripojenia sa na rozvodnú sieť alebo o náhradných možnostiach prístupu k pitnej vode.
Cieľom navrhovanej legislatívnej úpravy je posilniť dôveru občanov v zásobovanie vodou a zvýšiť využívanie pitnej vody z vodovodných kohútikov, čo by mohlo zároveň viesť k redukcii plastov a zníženiu objemu plastového odpadu – a to aj v moriach. Podľa odhadov Európskej komisie by nižšia spotreba balenej vody mohla domácnostiam v EÚ ušetriť viac ako 600 miliónov eur ročne. Novela smernice o pitnej vode je považovaná za dôležitý medzník pri napĺňaní stratégie EÚ pre plasty, ktorá bola predstavená v januári 2018.