Štefánik mal odcestovať do Maroka, kde chcel založiť hvezdáreň. Ešte pred odchodom sa dopočul o sarajevskom atentáte. Vedel, že táto udalosť môže mať vážne následky. V Paríži ho za jeho dovtedajšiu vedeckú i politickú činnosť vymenovali za rytiera Čestnej légie.
Okrem tejto príjemnej správy mu prišla aj stručná depeša „Všeobecná mobilizácia“ a tá sa na neho vzťahovala. Začala sa svetová vojna, ktorá v sebe skrývala určité nádeje malých národov na oslobodenie z utláčania. Tak to bolo v prípade Čechov a Slovákov.
Meteorologická služba vo francúzskej armáde
V zložitom politickom období sa M. R. Štefánik usiloval, aby prispel k spojeniu Čechov a Slovákov do spoločného štátu. Obával sa, že kvôli telesnej neschopnosti ho nezoberú do armády. Ako pešiak by neuspel, ale v letectve alebo námorníctve by sa mohol plne uplatniť. Preto po prijatí do leteckých služieb chodil do leteckej školy a získal diplom pilota.
Počas výcviku ho povýšili na desiatnika a neskôr na podporučíka i poručíka. V máji 1915 opustil Štefánik výcvikovú divíziu a lietadlom MF 11 sa dostal na územie len osem kilometrov od frontovej línie. Tu podnikal výzvedné lety, pričom celkovo ich absolvoval vyše 30. Za svoju bojovú činnosť bol vyznamenaný vojnovým krížom s palmou.
Mimoriadnu zásluhu mal Štefánik na zorganizovaní meteorologickej služby vo francúzskej armáde. Získal si generála Maximé Weyganda, generála Ferdinanda Focha, neskôr hlavného veliteľa dohodových armád na západnom fronte, ako aj oficiálne vojenské kruhy v Paríži. Nemálo času venoval rokovaniam na ministerstve vojny.
Usiloval sa dostať na srbský front, kde bojovalo v rakúsko-uhorskej armáde státisíce slovanských vojakov. Pre vojnové ciele Dohody sa ich Štefánik rozhodol získavať agitáciou. Všetko, čo dovtedy vykonal, dokonale zapadlo do politického programu česko-sloven-ského protihabsburského odboja v zahraničí. Až v jeseni 1915 odišiel do Srbska, kde sa jeho misia stretla s nepochopením.
Poškodené lietadlo a niekoľkodňová strastiplná cesta v daždi, v blate a bez stravy sa podpísali na výraznom zhoršení zdravotného stavu poručíka. Vďaka pomoci Francúzky Claire de Jouvenel, ktorá upozornila svojich priateľov, sa dostal do Ríma, kde sa liečil.
Súťaž pre vás
Súťaže s Hornonitrianskym múzeom sa môže zúčastniť každý, podmienkou je správna odpoveď na otázku, doručená do desiatich dní písomnou cestou na adresu redakcie – Námestie slobody 22, Prievidza, 971 01, spolu s kupónom príslušného kola. Správne odpovede sa zaradia do zlosovania a z každého kola vylosovaný výherca získa vecné ceny.
Mená výhercov uverejnení periodikum MY Hornonitrianske noviny dve čísla po kole s otázkou.
Všetky výhry budú odovzdané riaditeľkou Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi priamo v múzeu.
Anna Čechová